بهترین راه برای درمان پیری پوست

دکتر امید زرگری

view

این هم از سوالاتیست که مرتبا میشنویم و پاسخ این است که چیزی به اسم بهترین راه برای درمان پیری پوست وجود ندارد! همانطور که برای مثال نمیتوان گفت بهترین میوه چه میوه ایست. در واقع برای بهتر کردن پوست، از روش های مختلف در کنار یکدیگر میتوان سود جست.
شاید بهتر باشد قبل از معرفی این روش ها، ابتدا علایم پیری پوست را مرور کنیم. بخشی از این تظاهرات، وابسته به سن و برخی دیگر وابسته به محیط (مثلا نور آفتاب) و یا رفتار ما (مثلا کشیدن سیگار و تغذیه نامناسب) است. در مجموع پیری پوست با علایمی چون خشکی پوست، افتادگی، از دست رفتن حجم، تغییر رنگ و تون پوست، کم شدن خاصیت ارتجاعی پوست و همینطور ظاهر شدن تلانزیکتازی (مویرگهای سطحی)، هیپرپلازی سباسه (دانه های چربی) و کراتوز سبورییک و ...تظاهر میکند.
بنابر این طبیعیست که با یک روش نمیتوان همه ی این علایم را از بین برد. فرضا ممکن است در تبلیغاتی ببینیم که با لیزر تمام علایم پیری را بطور دایمی از بین میبرند! باور کردن این تبلیغات به چیزی بیش از صرفا ساده بودن انسان نیاز دارد!! با استفاده از برخی از سیستم های لیزر(و نه هر لیزری) بیشتر میتوان علایم پیری ناشی از آفتاب (فتو ایجینگ)، منجمله کک و مک، تغییرات رنگدانه ای و چین های سطحی را بهبود بخشید.
 با لیزر همچنین میتوان مویرگهای اضافی و دانه های چربی را برداشت. اما برای مثال، هرچند برخی سیستم ها میتوانند با تحریک کلاژن سازی، الاستیسیتی و قوام پوست را بهتر کنند ولی نمیتوانند حجم از دست رفته را جبران کنند. برای ترمیم حجم از دست رفته، در حال حاضر راهی جز جایگزین کردن آن با چربی یا هیالورونیک اسید و سایر مواد جایگزین وجود ندارد.
به این ترتیب، بطور خلاصه میبایست گفت که مجموعه ای از اقدامات شامل تزریق فیلر، لیزر، پیلینگ، توکسین (بوتاکس) و ...به تناسب مشکل موجود میتوانند به بهبود علایم پیری پوست کمک کنند و البته باز هم تکرار اینکه پیشگیری (تا جاییکه ممکن باشد) مقدم بر درمان است.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید