بیضه بالا رونده چیست؟

دکتر کامران اطاعتی

view

علت، تشخیص و درمان بیضه بالا رونده 

 

اگر بیضه ها بین کیسه بیضه و کشاله ران بالا و پایین بروند اصطلاحاً به آن بیضه بالا رونده یا بیضه رترکتایل  Retractile Testicle می گویند.اگر بیضه ها در ناحیه کشاله ران باشند در این حالت به راحتی با جابجایی دست می توان آن را در کیسه بیضه قرار دارد. برای اغلب پسران بیضه بالا رونده در دوران زندگی قبل و یا حدود بلوغ شان بهبود پیدا می‌کند. اما گاهی ممکن است بیضه ها در داخل کشاله ران  ثابت بمانند و دیگر قابل حرکت نباشند که به اصطلاح در این حالت بیضه نزول نیافته اطلاق می شود.

 

علائم بیضه بالا رونده

 

در حالت طبیعی بیضه ها در دوران جنینی در داخل شکم قرار دارند و در حوالی زمان تولد وارد کیسه بیضه می شوند. اگر این اتفاق در زمان تولد نیفتد ممکن است تا چند ماه پس از تولد به محل طبیعی خود یا کیسه  وارد شوند اما اگر بیضه ها در داخل شکم باقی ماندند به اصطلاح به آن بیضه نزول نکرده ولی اگر بین کیسه بیضه و کشاله ران در حرکت بودند به اصطلاح به آن بیضه بالا رونده گفته می شود.

 

مهمترین علت بیضه بالا رونده

 

در این حالت افزایش فعالیت عضلات اطراف بیضه ها(کرماستر) باعث ایجاد بیضه بالا رونده می شود. این عضله مانند کیسه ای به بیضه ها متصل میباشد که باعث بالا بردن بیضه ها در مواقعی مانند هیجان، ترس، خنده و سرما میشود.اگر فعالیت این عضله که به اسم عضله کرماستر بیشتر از اندازه باشد میتواند باعث ایجاد بیضه بالا رونده و کشاندن بیضه ها به داخل کشاله ران گردد

 

مهمترین عارضه بیضه بالارونده

 

بیضه بالارونده  معمولا مشکلی برای بیمار ایجاد میکند.

 

بیضه نزول نکرده

 

 

تشخیص بیضه بالارونده

 

در این حالت پزشک فرزندتان را مورد حمایت قرار می دهد اگر در حین معاینه بیضه ها از ناحیه کانال کشاله ران براحتی به کیسه بیضه آمدند و بلافاصله بالا نرفتند تشخیص بیضه بالارونده است اما اگر بسرعت بالا رفت احتمال اینکه بیضه نزول نکرده باشد بیشتر است.

 

درمان بیضه بالا رونده

 

بیضه بالارونده معمولا نیازی یه درمان ندارد و فقط نیاز به کنترل ادواری تا دوران بلوغ دارند. اگر بیضه در کانال ماند و قابل پایین آوردن نبود باید تشخیص را به بیضه نزول نکرده تغییر داد که در این موارد درمان جراحی است.

 

بیشتر بخوانید:

درمان بیضه های نزول نکرده چیست؟
بیضه های نزول نکرده  به حالتی گفته می شود که یک یا هر دو بیضه در زمان تولد به داخل کیسه بیضه...
بیضه نزول نکرده یا Undescended Testis چیست
مهمترین یافته غیرطبیعی مادرزادی دستگاه تناسلی مردان بیضه نزول نکرده است.
منبع: MAYOCLINIC
دکتر کامران اطاعتی

دکتر کامران اطاعتی۶ مطلب

جراح کلیه
بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران مرودشت کوچه کاووسی مجتمع باران شماره تماس: 07143224533

متخصصین

کامران اطاعتی

کامران اطاعتی

جراح کلیه

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید