بیمه از بیماران اعصاب و روان حمایت کند

view
وزیر بهداشت با تاکید بر این که سلامت محور توسعه است، گفت: البته بسیاری از سیاستمداران و دولت ها این اعتقاد را ندارند اما خوشبختانه دولت یازدهم توجه نسبی به این مسیله داشته است.
‌به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در سی و سومین همایش سالیانه انجمن علمی روانپزشکان ایران یکی از وظایف مهم دولت ها را افزایش تاب آوری و تحمل پذیری جامعه در برابر وقوع حوادث بیان کرد و افزود: لازم است حکومت و دولت ها مردم را برای حل مسایل و مشکلات توانمند کنند اما متاسفانه نه در آموزش عالی و نه در آموزش و پرورش به این مسیله توجه زیادی نشده است.
وی افزود: این شکنندگی و کاهش تاب آوری در حل مسایل و مشکلات در نسل های جدید بسیار بیشتر از قبل است و این مسیله مانع می شود که افراد جامعه بخواهند مسایل و مشکلات خود را حل کنند.
دکتر هاشمی بر لزوم توجه به فرهنگ و ارتقای دانش نسبت به مسایل سلامت اجتماعی تاکید کرد و افزود: باید صدا و سیما در این زمینه دانشگاه باشد و در خدمت همین هدف باشد اما به نظر می رسد تربیون ها کمتر به این موضوع توجه می کنند.
وزیر بهداشت با بیان این که ۲۵ تا ۲۶ درصد از افراد جامعه دچار اختلال رفتاری هستند افزود: البته این آمار در کشور ما نسبت به سایر کشورها بالا نبوده چرا که ما کشوری اسلامی و با اخلاق بوده ایم و همین مسیله باعث می شود تا کمتر در جامعه اختلالات رفتاری داشته باشیم.
وی یکی از مشکلات موجود در جامعه را خود شیفتگی بیان کرد و افزود: متاسفانه این مشکل در همه رده های جامعه بوده و وقتی این مسیله به مسیولین تسری پیدا می کند مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت چرا که این خود شیفتگی و بیان مسایل از زبان مسیولین و صاحبان تریبون در تمام رده ها باعث اضطراب و استرس در میان جامعه می شود.
دکتر هاشمی ادامه داد: مثلا برخی از افراد باقلم و یا در تریبونهای فرهنگی مسایلی را مطرح می کنند که منجر به از بین رفتن آرامش در میان مردم می شود و بخشی از شایعات که به غرض هم آلوده است هر از چندگاهی از همین تریبون ها بازگو می شود که همین مسایل منجر به ایجاد اضطراب و آسیب به سلامت روان مردم می شود.
 
وزیر بهداشت همچنین با تاکید بر به رسمیت شناخته شدن بیماران روان ، گفت: کاهش تحصیلات و فقر با سلامت روان مرتبط است و بیماران با اختلالات روانی در دریافت خدمات هم مظلوم ترین افراد هستند و این در حالی است که باید بیمه در ارایه خدمات سرپایی و بستری برای این بیماران حمایت کامل کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مسایل هر حرفه باید در خود آن حرفه حل شود، افزود: هر رشته ای که با سلامت مردم سروکار دارد باید در حوزه سلامت باشد بنابر این روانشناسی بالینی باید به گروه های مادر برگردد و همه باید تابع قانون باشند.
دکتر هاشمی بر لزوم همکاری های بین بخشی برای حل مشکلات در حوزه سلامت تاکید کرد و گفت: سیاستگذاران، دولت، مجلس، خطبا و ایمه جمعه همه می توانند برای حل مشکلات بیماران رفتاری و اختلالات روانی نیز کمک و همکاری های لازم را داشته باشند.
وی در ادامه با تاکید بر لزوم تجدید نظر بر ساختارها گفت: ساختارها باید با توجه به نیازهای جامعه تغییر کند و کامل شدن شبکه های بهداشتی بسیار مهم و خوب است و حضور یک کارشناس سلامت روان در شبکه های بهداشتی و درمانی علیرغم این که برای جمعیت های زیاد کافی نیست اما حرکتی خوب در راستای حمایت از بیماران روانی و توجه به سلامت روان می باشد

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید