تاتو چقدر بی خطر است

امید زرگری

view
همانطور که قبلا هم به اطلاع رساندم، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، بررسی بر روی سلامت رنگهای مورد استفاده در تاتو را در دستور کار خود قرار داده است. چیزی نزدیک به سی درصد افراد در امریکا، بدن خود را تاتو کرده اند. این رقم در مورد ورزشکاران و جوانان، بیشتر بوده و رو به افزایش هم میباشد. مطابق گزارش FDA، برخی رنگهای بکار رفته برای تاتو، جوهر های صنعتی مورد استفاده در پرینترها و رنگ اتوموبیل است و ممکن است خطراتی در پی داشته باشد.
بنابر این قبل از اینکه شکل دلفین را روی مچ پایتان یا کلمه مادر را روی بازویتان تاتو کنید!  باید بدانید که مواد رنگی که در جوهر ها به کار می روند، گاه بسیار مضر هستند و تا سالهای سال باقی می مانند.
 جوهرهای تاتو حاوی مواد شیمیایی خطرناک می باشند که برخی از آنها سرطانزا هستند. به علاوه ممکن است حاوی فلزات سنگین مثل آرسنیک، سرب ، نیکل ،مواد نگه دارنده ترکیبات آلی، باکتری ها و دیگر مواد بالقوه مضر باشند.

در کل، عوارض تاتو را میتوان به چند دسته تقسیم کرد:


- واکنشهای الرژیک، بخصوص به رنگهای قرمز، سبز و زرد، که با خارش و التهاب ناحیه مشخص میشوند.
- عفونتهای پوستی.
- عفونتهای جدی تر مثل خطر انتقال هپاتیت.
- ایجاد گرانولوم.
ماده رنگی تاتو در بیمارانی که به هریک از اجزای تاتو آلرژی داشته باشند می تواند منجر به واکنش سیستمیک شود اما هیچ راهی وجود ندارد که تست کنیم آیا شما به جوهر تاتو آلرژی دارید یا نه چون واکنش آلرژی ممکن است سالها بعد اتفاق بیفتد .در اکثر افراد واکنش به تاتو به صورت خارش ، تحریک و تورم می باشد.
معمولا سیستم ایمنی بدن ، نهایتا یاد می گیرد که این ماده رنگی را بپذیرد بنابراین شاید تاتو برای همیشه باقی نماند اما حداقل ماه ها طول می کشد تا از بین برود.
 هنوز ارتباط ثابت شده ای بین جوهر تاتو و سرطان وجود ندارد اما نگرانی ها پیرامون کارسینوژن بودن ترکیبات تاتو  وجود دارد.

آیا باید از تاتو اجتناب کنیم؟؟


تا کنون اطلاعات ما آنقدر کافی نیست که بگوییم قطعا از تاتو اجتناب کنید؛ قبل از اینکه تاتو انجام دهید باید ببینید که آیا واقعا میخواهید این کار را انجام دهید، زیرا چه خوب چه بد همیشه با شما خواهد بود؛ فکر نکنید که اگر آن را دوست نداشته باشید می توانید به راحتی آن را پاک کنید زیرا برداشتن تاتو بسیار گران و دردناک است، بعلاوه بعضی رنگها به لیزر پاسخ نمی دهند.

  توصیه های بعد از تاتو:


 از ناحیه مربوطه به دقت مراقبت کنید وهر زمان نشانه هایی از تحریک پوستی دیدید یا فکر کردید که واکنش عفونی اتفاق افتاده است، حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید