تاثیر رژیم غذایی بر ابتلا به بیماری آلزایمر

view

در زندگی هیچ چیز ترسناک تر از فراموش کردن عزیزانی که دوستشان داریم گذشته مان و حتی خودمان نمی تواند باشد.

علایم آلزایمر و فراموشی چیست؟

 فراموشیهای اولیه ی بیماری در سالهای شروع آن رفته رفته در سالهای بعد گسترش یافته و فرد دچار عارضه های جدی در حافظه، تکلم و منطق می شود.

علل بروز آلزایمر

محققان بر این باورند که ترکیب پیچیده ای از ژنتیک، عوامل محیطی و شیوه ی زندگی باعث بروز زوال شناختی در فرد می گردد؛ هنوز هم مطالعاتی در زمینه ی چگونگی عملکرد آلزایمر و فعالیتهایی که با انجام آن می توان از بروز آن پیشگیری نمود در حال انجام است.

یکی از حوزه های مهم شناخته شده در زمینه ی ابتلا به آلزایمر، نوع رژیم غذایی انتخابی فرد می باشد.

اسید چرب امگا 3 و آلزایمر

در برخی از مطالعات صورت گرفته محققان ارتباطی بین مصرف ماهی ها و اسید چرب امگا تری و کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر پی بردند

تاثیر ویتامین B بر فراموشی

 در مطالعات دیگر نیز به تاثیر مصرف مکمل های ویتامین B6 و B12 بر روی احتمال ابتلا به آلزایمر پرداختند که نتایج حاکی از آن بوده است که ویتامین B6 و B12 تاثیری بر روند ابتلا به آلزایمر ندارند.

تاثیر آنتی اکسیدانها بر آلزایمر

غذاهای حاوی آنتی اکسیدان شامل سبزیجات نارنجی رنگ و سبز تیره، مغزها و حبوبات می باشند. تحقیقات نشان داده است که در موشهایی که از مواد حاوی آنتی اکسیدان تغذیه شده اند، عملکرد مغزی بهتری مشاهده شده است.

رژیم مدیترانه ای  و ابتلا به آلزایمر

 مطالعات اندکی در زمینه ی اثر رژیم مدیترانه ای و تاثیرات بازدارنده ی این رژیم در ابتلا به بیماریها صورت پذیرفته است. رژیم مدیترانه ای متشکل از میوه ها، سبزیجات، ماهی، روغن زیتون، لبنیات و مقدار کمی گوشت قرمز و مرغ می باشد. نتایج تحقیقات نشان داده است که استفاده از این رژیم غذایی می تواند با کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و کاهش نرخ مرگ و میر در ارتباط باشد.

منبع: everydayhealth.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید