تاثیر مخرب اسید چرب اشباع بر قلب

view

همانطور که مصرف اسید چرب غیراشباع می تواند فواید بسیاری در ارتقاء سلامت افراد جامعه داشته باشد، مصرف اسید چرب اشباع آثار مخرب و سویی بر اندامهای انسان می تواند داشته باشد.

اسیدهای چرب غیراشباع کدامند؟

روغن زیتون و روغن کانولا از جمله ی اسیدهای چرب غیر اشباع هستند که مصرف آنها در انسان می تواند باعث بهبود سلامت گردند.

اما روغن های حیوانی جزو اسید چرب های اشباع هستند.

در تحقیقات صورت گرفته نتایج نشان داده اند که مصرف اسید چرب های اشباع، یکی از عواملی است که می تواند سلامت قلب را به خطر اندازد.

در مطالعاتی که اخیراً صورت پذیرفته اند محققان به بررسی اثرات مصرف اسید چرب های اشباع بر ماهیچه ی قلب پرداخته اند.

 مصرف اسیدهای چرب غیر اشباع مانند روغن گیاهی می تواند بدن را از آسیب های ناشی از اسید چرب های اشباع محافظت نماید، اما اسید چرب های اشباع برای اندامهای بدن سمی هستند.

در مطالعات صورت گرفته نتایج نشان داده اند که با مصرف اسید چربهای اشباع، به شبکه اندوپلاسمی استرس وارد می شود و در نتیجه باعث مرگ سلولها می گردد.

همچنین مصرف اسید چربهای اشباع باعث ایجاد استرس در شبکه ی اندوپلاسمی سلولهای قلبی اولیه می گردد.

نتایج مطالعات نشان داده اند که تجمع اسید چرب های اشباع و اسید چرب های غیر اشباع در سلولهای عضلانی قلب تفاوتهای زیادی را ایجاد می نماید.

 جمع شدن اسید چربهای اشباع در سلولهای ماهیچه ای قلب باعث مرگ سلولها می گردند. در نتیجه محققان توصیه می کنند که افراد از مصرف چربیهای اشباع مانند چربیهای حیوانی خودداری نمایند. گنجاندن اسیدهای چرب غیراشباع مانند روغن های گیاهی نه تنها برای انسان مضر نمی باشد، بلکه همراه با فواید بسیاری به منظور ارتقاء سلامت انسان می باشد.


چکاپ قلب و پیش بینی میزان خطر ده ساله ابتلا به بیماری قلبی عروقی ناشی از تصلب شرایین (محاسبه گر ضربان تندرستی همه)مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید