تاثیر ویروس زیکا بر مغز انسان

view

محققان بر این باورند که ویروس زیکا می تواند باعث بروز عارضه های مغزی جدی همچون آلزایمر گردد. این نتایج بر حسب مطالعاتی که بر روی موشها صورت گرفته بدست آمده، تاکنون آثار سوء ویروس زیکا صرفاً شامل آسیب هایی بود که در کوتاه مدت بر روی انسان تاثیر گذار بود. علایم ابتلا به این ویروس شبیه به علایم ابتلا به آنفولانزا است. تب و درد مفاصل از جمله علایم ابتلا به ویروس زیکا هستند.
 در مطالعاتی که اخیراً در این زمینه صورت گرفته نتایج نشان داده اند که موشها پس از ابتلا به ویروس زیکا دچار نقایص سیستم ایمنی گردیدند. محققان دریافتند که پس از تزریق ویروس زیکا به خون موشها، این ویروس بر نقاطی از مغر تاثیر گذار بوده است که سلولهای جدید مغز در آن نواحی ساخته می شود، در صورتیکه این اتفاق در مورد انسان نیز رخ دهد، احتمال آسیب دیدن حافظه و مهارتهای تفکر در انسان وجود دارد.آخرین بازی که ویروس زیکا شیوع پیدا کرد در سال 2013 -2014 بوده است که در طی این مدت بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، رشد چشمگیری در میزان ابتلا به سندروم لیگن باره مشاهده شده است. سندروم لیگن باره نوعی وضعیت عصبی است که در اثر آسیب اعصاب باعث ضعف عملکرد ماهیچه ها می گردد.

البته همزمان با گسترش میزان ابتلا به سندروم لیگن باره، عفونت دانگ نیز که مرتبط با سندروم لیگن باره است نیز در این مناطق شیوع پیدا نمود. این مطالعه توسط محققان دانشکده ی پزشکی کالیفرنیا در امریکا و با حمایت انجمن ملی سلامت به انجام رسید. 
منبع: adult-brain.aspx

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید