تحریک نوک پستان

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

درباره تحریک نوک پستان

تحریک نوک پستان میتواند آگاهانه یا تصادفی باشد. یک خانم ممکن است سهوا بدلیل پوشیدن پیراهن تنگ، فشار آوردن بدلیل پوشیدن سینه بند نامناسب یا تغذیه با شیرمادر باعث تحریک نوک پستان خود شود. یک گاهی در زمان سکس توسط شریک جنسی و خود ارضائی خانم اتفاق می افتد. گاهی اوقات تحریک نیپل باعث سوزش و خروج مایع از آن میشود. بعضی از مردم عقیده دارند که تحریک نیپل در طی بارداری میتواند به عنوان نیروی محرک باشد در حالی که تحریک نیپل برای کسی که سوزش مزمن یا ترشح نیپل دارد، بدون باردار بودن یا شیردهی_ مضر است و باید برای رد کردن بیماریهای دیگر پزشک راببیند.

علاِئم تحریک نوک پستان

 • ترشح ازنوک سینه ها

آیا میدانید

بچه های تازه بدنیا آمده میتوانند گاهی اوقات ترشح نیپل داشته باشند. برخلاف تصور همگان، این یک واکنش نرمال و بی ضرر به هورمون های مادری است و بسرعت محو میشود. 60 درصد زنان در طی چرخه ی قاعدگی تغییراتی در بافت سینه خود دارند. مردانی که ترشح نیپل دارند باید حتما به پزشک مراجعه نمایند.

خود مراقبتی در تحریک نوک پستان

مالیدن لوسیون روی نیپل خشک و دارای سوزش ممکن است کمک کننده باشد. اطمینان حاصل کنید که لباس راحت و سینه بند مناسب پوشیده اید. سعی نکنید زمانی که پستان تان سوزش میکند آن را بررسی کنید یا بفشارید.

پزشک چگونه تحریک نوک پستان را تشخیص میدهد

پزشک شما ممکن است سوالاتی بپرسد و پستان شما را بررسی کند. شما ممکن است به ماموگرام ، اولتراسوند یا سی تی اسکن نیاز داشته باشید .

عوامل خطر ابتلا به تحریک نوک پستان

 • مالش نوک سینه نیپل
 • لباس خشن
 • سینه بند نامناسب
 • بارداری
 • شیردهی

درمان تحریک نوک پستان

علائم تحریک نیپل معمولا به درمان نیاز ندارد. اگر شما باردار نیستید یا شیر نمیدهید و ترشح نیپل دارید حتما به پزشک تان مراجعه نمایید. ممکن است شما یک بیماری زمینه ای داشته باشید که نیازمند درمان است .

 

تحریک نوک پستان

 

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

 • اگر شما سوزش
 • ترشح نیپل یا دیگر تغییرات پستانی دارید یک پزشک ببینید.

انتظار میرود در تحریک نوک پستان

بسته به موقعیت تحریک نیپل میتواند لذت بخش یا ناراحت کننده باشد. سوزش در تحریک نیپل رایج است. در زنانی که باردارند یا شیردهی دارند خروج ترشحات نیپل در آنها نرمال است. در زنانی که باردار نیستند یا شیردهی ندارند خروج ترشحات از نیپل ممکن است هشداردهنده باشد اما ندرتا عامل آن جدی است. فشردن نیپل ممکن است باعث خروج ترشحات سفید، زرد، سبزو یا شفاف شود. از آنجایی که مشکلات سلامتی، از قبیل مشکلات تیروئید یا گاهی اوقات شرایط جدیتر همانند سرطان، میتواند باعث ترشحات نیپل شود، درصورت داشتن این علامت پزشکتان را ببینید. اگر نیپل ها سوزش میکنند آنها را فشار ندهید چرا که ممکن است باعث ترشح یا ناراحتی شود.

میزان ابتلا به تحریک نوک پستان

تمام زنان تحریک نیپل را تجربه میکنند .

حقایقی درمورد تحریک نوک پستان

علائم نیپل معمولا نشانه ای از مشکلات سلامتی جدی نیست .

عوامل تشدید کننده تحریک نوک پستان

 • روابط جنسی
 • لباس هایی که باعث سایش پستان میشود
 • سینه بند های نامناسب
 • آب و هوای سرد

از پزشک خود بپرسید تحریک نوک پستان

چرا این علائم را دارم؟ چه تست هایی نیاز دارم؟ آیا درمانی نیاز دارم؟ چقدر زود این علائم محو میشود؟ اگر علائم از بین نرفت، باید دوباره ویزیت شوم؟

 

بیشتر بخوانید:
نشانه ها و درمان سرطان سینه چیست؟

 
منبع: WebMd

متخصصین

آفاق حسن زاده راد

آفاق حسن زاده راد

مامایی و سلامت زنان و زایمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید