تغذیه مادران شیرده

view

 مادرانی که به فرزندان خود شیر می دهند روزانه 700تا 850 میلی لیتر شیر تولید می نمایند که محتوی 330 میلی گرم کلسیم بازاء هر لیتر می باشد که برای تولید آن حداقل باید 500 کا لری علاوه بر نیاز معمول یک خانم میانسال انرژی مصرف نمایید  تغذیه مناسب برای مادر و فرزند وی اهمیت ویژه ای دارد .

برای کیفیت شیر البته نیاز است که مواردی از تغذیه وی حذف و مواردی افزون تر مصرف گردد . اما مقدار آن وابستگی شدید به مقدار رژیم غذایی مادر دارد . غذای  مادر نه تنها برای وی بلکه برای آمادگی پس از تولد فرزند و تولیدشیر نیز مصرف می گردد .

اگر مادری تغذیه مناسب نداشته باشد ممکن است فرزندی سا لم داشته باشداما مطمینا بر روی سلامت وی تاثیر خواهد گذاشت .

‹‹ اصول اصلی تغذیه ››

 مادران شیرده باید مصرف آب خود را روزانه افزایش دهید ( حدود یک لیتر روزانه ) تا به حد 5/2 تا 3 لیتر روزانه برسد .

البته توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه آب هم اثری معکوس خواهد گذاشت . ( یعنی میزان شیر را کاهش می دهد ) .

 ـ میزان کا لری مصرفی خود را به حد 2500 کا لری در روز برسانید و اگر تصمیم به ادامه شیردهی در سه ماهه آینده دارید آن را به 2800 کا لری در روز برسانید .

- آگاه باشید که کالری مورد نظر فقط از موارد شیرین تامین نگردد . بلکه تغذیه متعادل باید ترکیبی از پروتین ها ،کر بوهیدرات ها و چربی ها باشد .

میزان کا لری مورد مصرف خود را به 5 وعده غذایی تبدیل نماید . یعنی صبحانه ، نهار ، عصرانه ، شام و وعده آخر شب  .

هر وعده غیر اصلی زمانی است مناسب برای خوردن لبنیات کم چرب ،آب ویک قطعه میوه .

در دوره شیردهی چه موادی مصرف نشود

  ـ نیکوتین : از مصرف سیگار اجتناب نماید . اما اگر اجتناب آن برایتان غیر ممکن است حداقل فاصله یک ساعت بین مصرف آن و شیردهی قرار دهید .

ـ از مصرف ا لکل خودداری نمایید . پس از مصرف،ا لکل ظرف یک ساعت وارد شیر می شود و اگر مصرف آن زیاد باشد باعث توقف رشد شیر خوار خواهد شد .

ـ بدون مشاوره پزشک خود هرگز دارو مصرف ننمایید . مصرف بعضی از آنتی بیوتیک ها مانند داروهای سولفا ، مسهل های شیمیایی و همه داروهایی که ترکیب ید دارند در دوران شیردهی ممنوع است .

ـ آلوده کنندهای محیط مانند حشره کش ها براحتی از شیر عبور می نمایند .

- همیشه از چربی های غیر اشباع استفاده نمایید روغن آفتاب گردان  ذرت روغن زیتون برای دستگاه عصبی مرکزی شیر خوار ضروری هستند .

                          

چه چیزهایی را باید به تغذیه مادر شیرده افزود

 اسید فولیک در زمان حاملگی ضروری است و بسیاری از مطالعات توصیه می کنند که مصرف آن را در دوران شیردهی تداوم دهید اما بسیاری از غذاهای موجود حاوی مقادیری اسید فولیک هستند مانند مارچوبه ، کلم ، ذرت، نخود ؛ اسفناج غذاهای دیگر مانند گندم  و آب پرتقال  نیزممکن است با آن غنی شوند.

ـ مکمل های روی : در مطالعات کشور انگلستان توصیه به مصرف روزانه 15 تا 20 میلی گرم ترکیب روی می شود .ا لبته روی در غلات ، تخم مرغ ، گوشت ، و آرد کامل وجود دارد .

 

ـ با مصرف مکمل های ویتا مین A به اقتصاد خود ضرر وارد ننماید . غذاهای حاوی هویج، سبزیجات ،کره، ماهی گوشت سرشار از آن هستند و نیازی به مصرف جداگانه وجود ندارند .

 

متخصصین

آفاق حسن زاده راد

آفاق حسن زاده راد

مامایی و سلامت زنان و زایمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید