تغییرات قابل انتظار پوست در دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

در دوران بارداری چه تغییراتی در پوست قابل انتظار است؟

به دلیل تغییر در هورمون ها و جریان خون ، بارداری می تواند باعث ایجاد تغییراتی در پوست شما شود. مثلا:

 احتمالاً به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است ناحیه اطراف نوک پستان و قسمت داخلی ران ران، اندام تناسلی و گردن شما تیره شود.

 ممکن است متوجه یک خط تیره از ناف تا سطح لگن خود شوید.

لکه های تیره ممکن است روی صورت شما ایجاد شود (کلواسما). سعی کنید از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید، زیرا که باعث بدتر شدن کلواسما می شود.

پس از زایمان ، پوست به طور معمول در طی چند ماه به رنگ طبیعی خود برمی گردد. با این حال ، برخی از تکه های تیره به دلیل کلوآسما ممکن است هرگز از بین نروند.

تغییرات قابل انتظار پوست در دوران بارداری

 برخی از خانم ها در دوران بارداری با جوش مشکل دارند. برای مقابله با جوش، پوست را با پاک کننده ملایم بشویید. آن را دستکاری نکنید.

به دلیل فشار بیشتر رحم بر روی رگها ، ممکن است رگهای واریسی که رگهای بزرگ شده هستند در پاها ایجاد شود. تغییرات هورمونی در دوران بارداری نیز ممکن است یکی از عوامل بروز این حالت باشد. رگهای واریسی که در دوران بارداری ایجاد می شوند، بطور کلی بدون درمان پزشکی سه تا 12 ماه پس از زایمان بهبود می یابند.

علائم کشش یا استریا، رگه هایی با تورفتگی است که غالباً روی شکم ، سینه ، باسن و ران ظاهر می شود. استریاها در اثر کشش پوست ایجاد می شوند و در سه ماهه دوم و سوم رایج هستند. بسیاری از کرم ها ، پمادها و سایر محصولات ادعا می کنند که از علائم کشش جلوگیری می کنند. با این حال ، درمان ها فقط تا حدی موثر هستند و علائم استریا را به طور کامل از بین نمی برند.

اگر نگران تغییرات طولانی مدت پوست هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید