تفاوت ضایعات پوستی گال و اگزما

دکتر بهزاد سلیمی

view

مهمترین تفاوت های ضایعات پوستی گال و اگزما

 

مهمترین تفاوت بین آنها در قابلیت انتقال یا سرایت بیماری است. گال براحتی و با تماس پوستی به افراد دیگر انتقال می یابد. بین این دو عارضه تفاوت های عمده ای وجود دارد که در ادامه بحث آن را خواهید دید.

 

دلیل و یا عامل ایجاد کننده گال و اگزما

 

اگر چه این بیماریها از لحاظ ظاهری ممکن است بسیار شبیه به هم باشند ولی عامل ایجاد کننده آنها متفاوت هستند. گال بدلیل عفونت با نوعی انگل یا مایت ایجاد می شود ولی اگزما در اثر تحریک پوستی ایجاد می شود.

 

عامل ایجاد کننده گال چیست؟

 

گال توسط انگل یا مایتی به نام Sarcoptes scabiei ایجاد می شود. این مایت در بین لایه های پوست زندگی می کنند و در آنجا تخم ریزی می کند. حدود 6 هفته پس از ورود به بدن علائم آن ظاهر می شود. در این فاصله مایت یا گال در حال تکثیر است و احتمال انتقال و سرایت به دیگران است.

برای انتقال بیماری گال شما باید با فرد آلوده در تماس باشید البته خیلی بیشتر از یک تماس آنی با فرد مبتلا، اما این بیماری از طریق تماس با وسایل فرد آلوده مانند وسایل خواب هم قابل انتقال است.

 

عامل ایجاد کننده اگزما

 

اگزما از فردی به فرد دیگر قابل انتقال یا سرایت نیست. علت دقیق ایجاد کننده اگزما مشخص نیست اما دلایل محتمل آن:

 

 • آلرژی ها
 • استرس
 • تحریکات پوستی
 • مواد تولید شده از پوست

 

علائم گال و اگزمای پوستی

 

اگر قسمتی از پوست تان قرمز و خارش دار باشد ممکن است گال یا اگزما داشته باشید. برای تشخیص پزشک به پوست تان خراشی می دهد و آن را برای آزمایش ارسال می کند.

 

 

گال چیست

 

علائم گال:

 

مهترین علامت گال، ضایعات پوستی خارش دار است. ضایعات پوستی به صورت برجستگی ها کوچک، نامنظم هستند. گاهی ممکن است تونل های پوستی ریز در پوست ببینید که معمولاً به دلیل استقرار انگل (گال) ماده است که در حال نقب زدن می باشد. این تونل ها می توانند به رنگ پوست و یا خاکستری باشند.

 

علائم اگزما

 

اگزما بسیاری از اوقات در حالت عود و بهبودی است. یعنی گاهی علامتدار است، مدتی هم ممکن است علامتی نداشته باشد. اگزما اغلب به صورت درگیری قسمتی از پوست (Patch) به رنگ قرمز، وجود تاول بر روی آن دیده می شود. اغلب این تاول های ریز می ترکند و از آن مایع روشنی ترشح می شود.

ضایعات پوستی اگزما در ناحیه آرنج، پشت زانو یا بازوها و پاها اتفاق می افتد، ضایعات پوستی خارش دارد و ممکن است خشک و پوسته پوسته باشند.

 

گال یا اگزما

 

درمان گال و اگزما چیست؟

 

درمان این دو بیماری با هم تفاوت دارد. درمان گال باید به سرعت انجام شود چون عدم درمان گال باعث انتقال بیماری به دیگر افراد می گردد.

 

درمان گال:

 

پس از تشخیص توسط پزشک، باید از داروهای باصطلاح گال کش استفاده کرد. باید درمان بدرستی انجام شود چون احتمال بازگشت بیماری وجود دارد.

 

درمان اگزما

 

اگزما بیماری مزمن یا طولانی مدتی است. درمان آن شامل، تمرکز بر علائم و ضایعات پوستی است. بسیاری از موارد می توان از داروهای غیر نسخه ای برای درمان آن استفاده نمود.

 

درمان های رایج اگزما:

 

 • محلول های مرطوب کننده پوستی
 • مایعات تمیز کننده های
 • شامپو
 • کرم های استروئیدی
 • اشعه ماورای بنفش

 

خلاصه ای از تفاوت های گال و اگزما

 

 • اگر فکر می کنید شما و یا همسرتان مبتلا به گال هستید بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید. هر چه تشخیص زودتر احتمال سرایت کمتر خواهد بود.
 • اگر پوست ناحیه خارش دار، خشک و یا ترک خورده باشد احتمالاً اگزما دارید اگر ضایعات به خودی خود بهبود نیافتند یا با به کارگیری مواد مرطوب کننده تغییری احساس نکردید حتماً با متخصص پوست مشاوره نمایید.

 

بیشتر بدانید:

علل و علایم بروز اگزمای پوستی
راش تغییر غیر طبیعی در رنگ یا بافت پوست می باشد و اگزما نوعی راش پوستی است.
گال چیست؟ علائم وتشخیص آن؟
گال بیماری پوستی است که توسط نوعی مایت است که به پوست بدن آسیب می رساند.
منبع: healthline
دکتر بهزاد سلیمی

دکتر بهزاد سلیمی۴۷ مطلب

پوست مو و زیبایی
بندر انزلی-خیابان مطهری - روبروی اداره برق تلفن: 01344542800 01344552900

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید