تنگی نفس دوران بارداری

دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

view

 تنگی نفس شکایت رایجی در بارداری است به طوری که حدود 60 تا 70 درصد خانم های باردار درجاتی از آن را تجربه می کنند. تنگی نفس طی حاملگی می تواند فقط به این دلیل تغییرات فیزیولوژیک طبیعی طی بارداری باشد و البته می تواند پاتولوژیک بوده و نشانه یک عارضه ریوی مهم و جدی باشد.

 

طی بارداری برخی تغییرات فیزیولوژیک روی می­دهد. از جمله به دلیل تغییرات هورمونی خصوصاً پروژسترون و اثر آن روی مرکز تنفس و تحریک آن تعداد تنفس زیاد شده و بیمار تندتر نفس می کشد.
همین مساله شاید توسط خانم باردار به عنوان حس تنگی نفس تعبیر گردد. این حس از ماههای اول بارداری ایجاد شده و به صورت تدریجی شاید در ماههای آخر شدت یابد.
 تغییر فیزیولوژیک دیگر بزرگ شدن رحم و بالا زدن دیافراگم بوده که باعث کاهش حجم داخلی قفسه سینه شده و احساس سنگینی نفس را به دنبال دارد.
سایر تغییرات فیزیولوژیک، پرخونی مخاط راههای هوایی از جمله مخاط بینی و راههای هوایی فوقانی است که می تواند باعث گرفتگی بینی شود که تنفس را با مشکل مواجه می سازد.
همچنین ایجاد کم خونی نیز در بارداری خودمی تواند تشدید کننده تنگی نفس بارداری می باشد.
ولی تنگی نفس در بارداری همیشه فیزیولوژیک نیست و می تواند به دلیل بیماریهای مهمی مانند آسم ریوی- نارسایی قلبی- مشکلات دریچه ای قلب- عفونت ریوی  یا پنومونی- آمبولی ریوی- خونریزی ریوی- تجمع مایع در فضای جنین- تجمع مایع در حفره صفاق شکمی یا سایر مشکلات باشد.

 

و برخی نکات کلیدی می تواند در افتراق تنگی نفس های پاتولوژیک کمک کننده باشد.

 

-         تنگی نفس فیزیولوژیک تدریجی است از ماههای اول شروع و خیلی تدریجی در ماههای آخر شدت میابد- تنگی نفس ناگهانی علامت مهمی است. خصوصاً اگر همراه علامتی مثل درد قفسه سینه، خلط خونی یا طپش قلب شدید باشد می تواند نشانه آمبولی ریه یا به دام افتادن لخته خون در عروق ریه باشد. تنگی نفس در حمله آسم ریوی یا نارسایی قلبی هم می تواند ناگهانی باشد.

 

-         تنگی نفس کوششی یافته مهمی است. یعنی فرد با فعالیت بدنی معمول دچار تنگی نفس شود و این تنگی نفس در فعالیتهای روزانه فرد اختلال ایجاد کند. تنگی نفس کوششی  در بیماریهای قلبی مثل مشکلات دریچه ای یا نارسایی قلبی یا بیماریهای ریوی مثل آسم ریوی ممکن است دیده شود.

 

-         اگر تنگی نفس با علایم دیگر همراه باشد مهم است. مثلا وجود سرفه می تواند در آسم ریوی، عفونت های ریوی (مانند پنومونی) دیده شود.

 

اگر تنگی نفس یا خس خس ریه همراه باشد باید به بیماریهایی مانند آسم ریوی، نارسایی قلبی فکر کرد.

 

خلط خونی نشانه پراهمیتی است و در انواع بیماری های ریوی مانند آمبولی ریه، عفونت های ریوی، برونشیت و غیره دیده می شود.

 

-         اگر تنگی نفس با یافته کبودی لبها یا بستر ناخن همراه باشد (ابتدا باید مسایل قلبی را رد کرد و سپس انواع بیماریهای ریوی را مورد بررسی قرار داد).

 

در پایان باید به کسانی که بیماریهای زمینه ای ریوی یا قلبی دارند مانند آسم ریوی، برونشیت ریوی، نارسایی قلبی- بیماریهای دریچه ای قلب یاد آور شد. که قبل تصمیم برای بارداری با پزشک مربوطه خود مشورت نمایید. و حتماً در صورت بلامانع بودن از نظر پزشک اقدام به بارداری نمایند.
در صورت بارداری مراجعات منظم به پزشک مربوطه داشته و داروهای خود را درست و سر وقت مصرف نموده و خودسرانه اقدام به قطع داروها ننمایید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید