تهدید یا فرصت فعالیت داروخانه ای سنتی

view

به گزارش وبدا، دکتر رسول دیناروند ضمن بیان این مطلب گفت: ابلاغ آیین نامه " تاسیس داروخانه های طبیعی و سنتی" اولین بار حدود 17 سال پیش و در سال 77 مطرح و برای دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شد .

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به ادعای جمعی از داروسازان که می گویند این اقدام باعث بهم ریختن نظام داروخانه ها شود، گفت: چنین چیزی امکان ندارد یعنی نگرانی است که بیش از حد بزرگ شده است .

وی در ادامه افزود: البته داروسازان حق دارند که نظراتشان را بگویند و ما هم با انجمن داروسازان در ارتباط هستیم و نظراتشان را می دانیم و فکر می کنم که تا الان نیز وزارت بهداشت نشان داده است که به نظرات صنف داروسازان بی توجه نبوده است .

دکتر دیناروند  گفت: توجه وزارت بهداشت تا حدی است که زمانی که "تعرفه حق فنی" از سوی دیوان عدالت اداری باطل شده بود، وزیر بهداشت ایستادگی و پیگیری کردند و طی جلساتی که با دیوان عدالت اداری صورت گرفت، تعرفه حق فنی پایدار شد .

وی افزود: وزیر بهداشت و مجموعه وزارت بهداشت  برای تلاش داروسازان احترام قایل است و آن ها را به عنوان حلقه و جزیی از نظام درمانی کشور که حضورشان ضروری است می داند و معتقد است باید تقویت بشوند .

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو با ذکر این مطلب که اطمینان دارم این آیین نامه آسیبی به داروسازی کشور نمی رساند، افزود: ممکن است برخی از اعتراضات هم شایبه یارگیری صنفی برای انتخابات انجمن داروسازان داشته باشد که برخی بخواهند از این موضوع سوء استفاده کنند .

وی در ادامه با بیان اینکه گروهی از داروسازان نیز موافق این آیین نامه هستند، افزود: به هرحال جامعه داروسازان 20 هزار نفر هستند  و ما به اعتراض نیم تا یک درصدی این جمعیت هم گوش می دهیم و تا آنجایی که امکان داشته باشد نقطه نظرات آن ها لحاظ می شود .

دکتر دیناروند ضمن ابراز این نکته که این آیین نامه در دوران متعدد وزارت بهداشت پیگیری شده است و به دلایلی به حد مطلوب به نتیجه نرسیده و الان هم ممکن است در این زمان به حد مطلوب ؛ اجرایی نشود ، گفت: ولی این که ما سدی برای این کار قایل شویم خیلی خوب نیست. یعنی ممکن است داروسازی علاقمند باشد در این حوزه کار کند لذا باید شرایط فعالیت برای همه فراهم شود و این به عهده ماست .

همه داروخانه ها ی کشور می توانند در حوزه داروهای طبیعی فعالیت کنند

وی در ادامه افزود: داروخانه های موجود در کشور هیچ منعی برای فعالیت در حوزه داروهای طبیعی ندارند . یعنی خط کشی برای داروخانه های موجود و آن هایی که قرار است تاسیس شوند، وجود ندارد و ما نیز آن ها را تشویق می کنیم که داروهای گیاهی را عرضه کنند .

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه نگرانی داروسازان از اجرایی شدن این آیین نامه بیش از حد بزرگ شده که واقعا اینطور نیست، افزود: داروهایی که در فهرست رسمی کشور هستند به هیچ عنوان در این داروخانه ها (گیاهی و طبیعی) اگر هم تاسیس بشوند، عرضه نخواهد شد زیرا در این داروخانه ها صرفا فراورده های طبیعی عرضه خواهد شد .

دکتر دیناروند تصریح کرد: سقف داروهای گیاهی حدود 5 درصد کل بازار کشور است و تصور برخی از داروسازان مبنی بر این که 25 درصد داروهای کشور فراورده های طبیعی و در این داروخانه ها قابل عرضه هستند، صحیح نیست .

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو خواستار مشارکت انجمن و صنف داروسازان در تدوین ضوابط شد تا نگرانی همه درنظر گرفته شود که انشالله مشکلی برای داروخانه ها ی موجود پیش نیاید .

وی همچنین با بیان این که تعداد پزشکانی که در حوزه طب سنتی فعالیت می کنند، کم است، گفت: یعنی در سال های اخیر تعداد کمی داروساز سنتی و اطبایی که در این حوزه فعالیت کنند در کشور تربیت شده است و البته ما نباید افرادی که علاقمند کار در این حوزه هستند را از این خدمت محروم کنیم لذا وزارت بهداشت این افراد را تشویق هم می کند

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید