تومورهای رحمی چگوه تشخیص داده می شوند؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

تومورهای رحمی چگوه تشخیص داده می شوند؟

تومورهای رحمی

تومور های رحمی به سمت نواحی بالایی پشرفت میکنند ولی اگر نواحی مبتلا زود تشخیص داده شوند،می توانند به خوبی درمان شوند. تومور های رحمی انواع مختلفی دارد اما بیشتر آنها به طور معمول موجب خونریزی غیر طبیعی واژینال ، ترشحات غیر معمول و در مراحل اولیه باعث ایجاد درد میشوند.تاکنون شایع ترین تومور های رحمی، تومورهای اندومتریال است که غشای مخاطی رحم را درگیر میکند. تومورهای بدخیم رحمی بسیار نادر است که لایه خارجی عضلات و سایر لایه ها و قسمت های رحمی را درگیر میکند. درمان شامل جراحی ، رادیوتراپی و شیمی درمانی است و زمانی که به موقع تشخیص داده شود بسیار خوب عمل میکند اکثر خانم ها بعد از درمان بهبودی کامل دارند

آیا میدانید بیش از 95 درصد از تومورهای رحمی، تومور اندومتریال است. و تومور های بدخیم(سارکوما) 2 تا 4 درصد تومورهای رحمی را شامل میشود. تست پاپ در بعضی مواقع تومورهای رحمی را تشخیص میدهد.تست پاپ فقط برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده میشود.

خود مراقبتی در تومورهای رحمی

تومورهای رحمی همیشه به درمانهای دارویی نیازمندند. و با استرس بیشتر میشوند . یادگیری راه های ریلکس شدن و یوگا و تمرینات تنفسی و پیوست به گروه های حمایتی بسیار کمک کننده است.

پزشک چگونه تومورهای رحمی را تشخیص میدهد

. دکتر شما برای تشخیص در ابتدا از شما سوال میکند و معاینه لگن انجام میدهد.شما ممکن است به اولتراسوند، بیوپسی ، سی تی اسکن mri نیاز داشته باشید.

عوامل خطر ابتلا به تومورهای رحمی

ریسک فاکتورها: سن بالای 50 سال ، ساقه فامیلی سرطان های اندومتریال ، چاقی ، سابقه منفی حاملگی ، استروژن درمانی بدون پروژسترون ، حاملگی با IUD ، درمان سرطان سینه با تاموکسیفن ، سندرم پلی کیستیک تخمدان ، دیابت ، رژیم غذایی پر چرب ، بلوغ زود رس ، و یائسگی دیر رس. تومورهای رحمی بدخیم در سیاه پوست ها و آسیایی ها شایع تر است . و رادیوتراپی قبلی خطر ابتلا را افزایش میدهد.

درمان تومورهای رحمی

انواع درمانها برای تومورهای رحمی به مورد فرد بستگی دارد. درمان شامل : هیسترکتومی(برداشتن رحم) ،رادیوتراپی، شیمی درمانی ،هورمون درمانی میباشد.

انتظار میرود در تومورهای رحمی

بیشتر تومورهای رحمی به کندی رشد میکنند. شایع ترین علامت، به صورت لکه بینی و یا خونریزی زیاد و غیرطبیعی واژینال بعد از یائسگی یا در بین پریود هاست. در مراحل انتهایی تومور علائم ممکن است به صورت درد و کاهش وزن هم دیده شود. بهترین درمان به نوع تومور و چگونگی پیشرفت آن بستگی دارد. سرطان اندومتریال نسبت به تومور های بدخیم به درمان بهتر پاسخ میدهد. به خاطر داشته باشید هر خونریزی غیر طبیعی واژینال به معنای سرطان نیست. شراط و بیماری های زیادی ممکن است موجب این علامت شوند. اما خیلی مهم است که نسبت به این علائم هوشیار باشید.درمان در مراحل ابتدایی گرفتاری ، بسیار موفقیت آمیز است.

حقایقی درمورد تومورهای رحمی

سرطان رحم شایع ترین سرطان دستگاه تناسلی است.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید