جنین و مادر باردار در هفته 36 بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

هفته سی و ششم بارداری: فرزند شما به اندازه یک پاپایا است.

در این زمان کبد و کلیه فرزندتان در حال کار کردن است. سیستم گردش خون و ایمنی برای زندگی خارج رحم آماده است. و با بالاتر رفتن ذخیره چربی بدن، پوستش صاف‌تر می شود. مغز فرزند شما همچنان رشد می‌کند و او پلک زدن را تمرین می‌کند.

قد جنین در هفته سی و ششم، از سر تا نوک پا، تقریبا ۴۷ سانتی متر است و 2.6 کیلوگرم وزن دارد.

مادران در هفته سی و ششم بارداری:

در حالی که تنها ۴ تا ۶ هفته به زایمان شما باقی مانده است بیشتر علایمی که تجربه می کنید به خاطر آماده شدن شما و فرزندتان برای زایمان است. برخی از آنها عبارتند از:

راحت شدن تنفس، از آن جایی که جنین به فضای لگنی پایین می‌رود فضای ریه ها افزایش می‌یابد و می توانید عمیق‌تر نفس بکشید.

ناراحتی در ناحیه لگن و مفاصل ران، به همان دلیلی که با پایین رفتن جنین به سمت لگن فضای ریه باز می‌شود، در این ناحیه احساس فشار می‌کنید. با این حال علایم زایمان را بشناسید، و شروع آنها را تشخیص دهید. از جمله انقباض‌های منظم.

اختلال در خواب،

سوزش معده، فرزندتان به دستگاه گوارش شما فشار می آورد و باعث می‌شود دیگر مانند دوران غیر از بارداری کار نکند. برای کاهش سوزش معده از مصرف مواد غدایی اسیدی، ادویه‌دار و چرب پرهیز کنید.

ورم مچ دست و پا، اندکی ورم در هفته سی و ششم کاملا طبیعی است. و خواهید دید پس از زایمان به سرعت محو خواهد شد. اما اگر دچار ورم شدید یا ناگهانی شدید حتماَ به پزشک مراجعه کنید.

تغییر در ترشحات واژینال، در هفته سی و ششم ممکن است ترشحات واژن به خاطر آماده شدن بدن برای زایمان افزایش یابد. اما مراقب ترشح رقیق و آب مانند باشید که می تواند مایع آمنیوتیک باشد و در اثر پاره شدن کیسه آب ترشح شود.

انقباض برکستون هیکس، که انقباض‌های تمرینی رحم برای زایمان است. ممکن است با نزدیک شدن زایمان تعداد آنها بیشتر شود، اما با انقباض‎های واقعی زایمان تفاوت دارد.

از این زمان به بعد برجستگی شکم تان چندان تغییر نخواهد کرد. احتمالا شما حدود ۱۱ تا ۱۵ کیلو افزایش وزن داشته اید، که برای مادران با وزن طبیعی، توصیه شده است.

آشنایی با علایم زایمان:

از این زمان به بعد بهتر است با علایم زایمان آشنا شوید و در صورتی که هر یک از آنها حتماً با پزشک خود تماس بگیرید و برای مراجعه به بیمارستان آماده شوید.

پاره شدن کیسه آب، که به صورت جریان یافتن مایع از بدن خود حس می‌کنید، که بیشتر از ترشح طبیعی واژن است. این جریان می‌تواند به طور ناگهانی باشد و یا به آرامی و قطره قطره که ادامه می‌یابد.

انقباض‌های دردناک، انقباض‌های برکستون هیکس ارتباطی با انقباض‌های واقعی زایمان ندارد. در صورتی که به جای گرفتگی ملایم، در شکم و پشت خود درد شدید حس کردید ممکن است زایمان شروع شده باشد.

انقباض‌های منظم، انقباض‌های واقعی زایمان به طور منظم رخ می‎‌دهد و متوقف نمی‌شود. فاصله بین آنها کاهش می‎یابد و بر شدت‌شان افزوده می‌شود. محتملاً پزشک‌تان درباره آنها با شما صحبت خواهد کرد و به شما خواهد گفت در چه مرحله‌ای با او تماس بگیرید.

از آن جایی که در هفته سی و ششم تشخیص علایم بارداری از علایم زایمان باشد بهتر است هر گونه مورد غیرطبیعی یا سوال خود را با پزشک تان مطرح کنید

مراقبت‌های دوران بارداری:

در نوبت مراقبت این هفته پزشک تان علاوه بر سنجش سلامتی شما و فرزندتان، احتمالاً وضعیت قرار گرفتن جنین را در رحم بررسی می کند. به طور  سر او رو به پایین است. اگر در این وضعیت نبود جای نگرانی است. تا قبل از شروع زایمان ممکن است وضعیت او تغییر کند.

در این هفته چه کنیم؟

نوبت بعدی مراقبت خود را در هفته سی و ششم بگیرید.

پاسخ سوالات خود را در مورد زایمان بیابید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید