جنین و مادر باردار در هفته 38 بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

هفته سی و هشتم بارداری: فرزند شما به اندازه یک تره‌فرنگی است.

در صورتی که درباره رنگ چشمان فرزندتان کنجکاو هستید، عنبیه‌های او هنوز کاملاً رنگدانه ندارد. به همین دلیل ممکن است هنگام تولد آبی دیده شود و تا حدود 1 سالگی تیره‌تر شود. بیشتر موهای بی‌رنگ روی بدنش، یا همان لانگو، و لایه ورنیکس در حال از بین رفتن است. سیستم ایمنی او در حال ساختن آنتی‌بادی برای مراقبت در مقابل بیماری‌ها است. به تدریج سرعت رشد او کم می‌شود، و همچنان ذخیره چربی او بیشتر می‌شود. فرزندتان تقریباً برای تولد آماده است.

قد جنین در هفته سی و هشتم، از سر تا نوک پا، تقریباً 49 سانتی‌متر است و 3 کیلوگرم وزن دارد.

مادران در هفته سی و هشتم بارداری:

علایمی که در این زمان تجربه می‌کنید به علت انتهای بارداری و نزدیک شدن به زمان زایمان است. برخی از آنها عبارتند از:

انقباض‌های برکستون هیکس، تجربه آنها در هفته سی و هشتم طبیعی است، احتمالاً تا قبل از این هم به آنها دچار شده‌اید. اگر انقباض‌ها دردناک نیستند و با تغییر در وضعیت‌تان از بین می‌روند انقباض برکستون هیکس است و تمرین بدن برای زایمان محسوب می‌شود.

اختلال در خواب،

افزایش ترشح واژن، ممکن است متوجه ترشح مخاط غلیظ شوید، که مخاط پلاگ خوانده می‌شود و نشان دهنده آماده شدن رحم برای زایمان است و به علت باز شدن دهانه رحم ترشح می‌شود.

خارش شکم، پوست شکم شما تا جای ممکن کشیده شده است و حساس شدن آن کاملاً طبیعی است. آب کافی بنوشید و از چرب‌کننده‌های مخصوص بارداری استفاده کنید. اما وقوع راش پوستی غیرطبیعی است و در صورت ابتلا آن را با پزشک‌تان در میان گذارید.

ورم مچ دست و پا، برای کاهش آن به طور منظم پیاده‌روی کنید و پاهای خود را بالا قرار دهید. در صورتی که به ورم شدید یا ناگهانی دچار شدید حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.

اضطراب،

آشنایی با علایم شروع زایمان:

پزشک شما درباره علایم زایمان با شما صحبت خواهد کرد و به شما خواهد گفت در کدام مرحله به بیمارستان مراجعه کنید.

پلاگ مخاطی یا شوی خونی، ممکن است به طور ناگهانی یا اندک اندک مخاط غلیظی در لباس زیر خود مشاهده کنید که با آن پلاگ مخاطی می‌گویند. این مخاط در طول بارداری دهانه رحم را می‌پوشاند، و با بازتر شدن دهانه، از بدن خارج می‌شود. پلاگ مخاطی می‌تواند چند رگه خونی داشته باشد که به آن شوی خونی گفته می‌شود.

سرگیجه، برخی از مادران درست پیش از شروع زایمان دچار سرگیجه و حالت تهوع می‌شوند.

اسهال، در هفته سی و هفتم، اسهال می‌تواند نشانه شروع زایمان باشد. با تغییرات هورمونی که برای زایمان صورت می‌گیرد، ممکن است دستگاه گوارش شما تحریک شود.

پاره شدن کیسه آب، اگر متوجه خروج آب از بدن خود شدید، به صورت جریان ناگهانی و یا قطره قطره، احتمالاً مایع آمنیوتیک است. برخی از مادران طی 12 ساعت پس از پاره شدن کیسه آب وارد زایمان می‌شوند.

انقباض‌های منظم، در صورتی که به طور منظم دچار انقباض‌هایی شدید که شدت آنها نیز افزایش می‌یابد، زایمان شما شروع شده است. رحم به طور منظم منقبض می‌شود تا دهانه آن باز شود و فرزندتان به دنیا آید. اگر اولین بارداری خود را تجربه می‌کنید این انقباض‌ها ممکن است تا پایان زایمان چند ساعت طول بکشد.

درد در ناحیه کمر، اگر دچار دردی شدید که از آن چه تا این جا تجربه می‌کردید شدیدتر است و از کمر شما به ناحیه شکم منتشر می‌شود و برعکس، زایمان شما شروع شده است.

 

جنین و مادر باردار در هفته 38 بارداری

 

مراقبت دوران بارداری:

پزشک‌تان با انجام معاینات از سلامت شما و فرزندتان اطمینان می‌یاید. همچنین با نزدیک بودن زایمان موقعیت جنین را در لگن شما بررسی می‌کند. به طور معمول جنین به حالت سر به پایین قرار می‌گیرد.

همچنین ممکن است پزشک‌تان جهت سنجش وضعیت دهانه رحم از نظر درجه باز شدن و نرم‌ شدن، معاینه واژینال انجام دهد.

در این هفته چه کنیم؟

نوبت مراقبت بعدی خود را در هفته سی و نهم دریافت کنید.

خود را برای شیر دادن به فرزندتان آماده کنید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید