جنین و مادر باردار در هفته 40 بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

هفته چهلم بارداری: فرزند شما به اندازه یک هندوانه است.

در این هفته، ناخن‌ها و موهای فرزندتان رشد می‌کند و ریه‌های او کامل‌تر می‌شود. موهای دوران جنینی، یا همان لانگوهای بیشتری از بین می‌رود. در این زمان رشد فرزندتان در دوران جنینی کامل شده و او رسیده محسوب می‌شود.

قد جنین در هفته چهلم از سر تا نوک پا تقریباً 51 سانتی‌متر است و حدود 3.5 کیلوگرم وزن دارد.

مادران در هفته چهلم بارداری:

علایمی را که در این هفته تجربه می‌کنید، تا پیش از این هم از سر گذرانده‌اید:

گرفتگی عضلات، برای مقابله با آن، پاهای خود را کشش دهید.

فشار در ناحیه لگن، با نزدیک شدن زمان زایمان، فرزندتان در پایین‌ لگن قرار گرفته است و به این ناحیه فشار می‌آورد که می‌تواند منجر به تکرر ادرار شود.

اختلال در خواب،

خستگی مفرط،

انقباضات، انقباضات برکستون هیکس ممکن است در نهایت به انقباضات واقعی زایمان بدل شود. هر گاه متوجه شدید تعداد انقباضات افزایش یافته است، فاصله زمانی بین آنها را بسنجید. اگر فاصله بین‌شان کاهش می‎‌یابد، وارد مرحله ابتدای زایمان شده‌اید.

اضطراب

 

جنین و مادر باردار در هفته 40 بارداری

 

آشنایی با علایم زایمان:

ممکن است تا این زمان هیچ یک از علایم زایمان را تجربه نکرده‌ باشید، اما در هفته چهلم شروع زایمان بسیار نزدیک است. مهم‌ترین نشانه‌های شروع زایمان عبارت است از:

پاره شدن کیسه آب، که شما آن را به صورت خروج مایع از واژن خود تجربه می‌‎کنید. این اتفاق ممکن است به طور ناگهانی و یا جریان قطره قطره باشد. دقت کنید شاید ابتدا آن را با ادرار اشتباه بگیرید، اما آن چه در اثر پارگی کیسه آب خارج می‌شود مایع آمنیوتیک و به طور معمول شفاف و آب‌مانند است.

انقباض‌های واقعی زایمان، که انقباض‌های منظمی است که فاصله بین آنها کاهش می‌یابد و بر شدت‌شان افزوده می‌شود.

پزشک‌تان شما را با نشانه‌های شروع زایمان آشنا می‌کند و به شما می‌گوید در کدام مرحله با او تماس بگیرید و یا به بیمارستان مراجعه کنید.

مراقبت‌های بارداری در هفته چهلم:

اگر از تاریخ تخمینی زایمان شما گذشته است، جای نگرانی نیست. تنها حدود P از نوزادان در تاریخ تخمینی به دنیا می‌آیند. چرا که برخی از زنان دیرتر از تاریخ معمول تخمک‌گذاری می‌کنند.

چنان چه زایمان شما به طور طبیعی آغاز نشود، پزشک‌تان با انجام معاینات و آزمایش، از جمله تست بدون استرس NST)‌( از سلامت شما و فرزندتان اطمینان می‌یابد. و در صورت تشخیص شما را با روش‌های القای زایمان آشنا خواهد کرد.

این هفته چه کنیم؟

در صورتی که تشخیص دادید زایمان شما آغاز شده است چیزی نخورید.

درباره روش‌های القای زایمان با پزشک خود صحبت کنید.

در صورت تجویز پزشک، آزمایش‌های لازم را انجام دهید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید