حیوانات خانگی مناسب برای کودکان مبتلا به آلرژی

view

انتخاب یک حیوان خانگی برای کودک مبتلا به آلرژی کار چالش برانگیزی است. داشتن حیوانات خانگی برای کودکان مبتلا به آلرژی همراه با تشدید علایم آلرژی مانند عطسه و خارش چشم است، به همین دلیل والدین اغلب عطای داشتن حیوان خانگی را به لقایش می بخشند. اما خبر خوب برای والدینی که کودکان مبتلا به آلرژی دارند این است که همه ی گونه های حیوانات خانگی برای کودکان مبتلا به آلرژی خطرناک نیستند.
حتماً پس از انتخاب یک حیوان خانگی برای فرزند خود با پزشک وی مشورت نمایید. نگهداری حیوانات زیر برای کودکان مبتلا به آلرژی اغلب بی خطر است: ماهی بتا یا گلدفیش : هر دوی این ماهی ها می توانند صاحب خود را شناسایی کنند. عمر مفید این ماهی ها بین 4 تا 10 سال است. از آنجاییکه ماهی در داخل تنگ آب قرار می گیرد و تنگ حایلی میان کودک و حیوانات است می تواند کاملاً بی خطر باشد.سوسمار رام:

سوسمار از جمله حیواناتی است که علاقمند به ایجاد تعامل با انسان هاست و به راحتی تحت تعلیم قرار می گیرد. قفس سوسمار را باید هر ماه تمیز نمایید. سوسمار از حشرات زنده، میوه و سبزیجات تغذیه می شود. خزندگان بر خلاف حیوانات خانگی مثل سگ، گربه، پرز و مو نمی ریزند و در نتیجه باعث تشدید علایم آلرژی در کودکان نمی شوند. سوسمارها مویی بر روی بدن خود ندارند. البته این نکته نیز شایان ذکر است که خزندگان حامل ویروس سالمونلا هستند و نگهداری آنها برای کودکان زیر 5 سال، زنان باردار، افراد کهنسال و افرادیکه دچار نقص و ضعف سیستم ایمنی بدن هستند توصیه نمی شود.حتماً قبل و بعد از دست زدن به آنها دستان خود رابشویید.

طوطی کوتوله، قناری و فنچ:

از جمله حیوانات خانگی غیر مضر برای کودکان مبتلا به آلرژی، طوطی کوتوله، قناری و فنچ است. این پرندگان بسیار اجتماعی هستند و بهتر است آنها را بصورت جفت نگهداری نمایید. متوسط عمر آنها بین 10 تا 15 سال است. قفس بزرگی را برای پرندگان خود تهیه نمایید و پوشش کف قفس را هر روز تعویض نمایید. کل قفس را هر هفته تمیز نمایید. هر از گاهی پرندگان خود را در محیط بسته ای آزاد نمایید تا پرواز کنند. این پرندگان بر خلاف پرندگان بزرگتر دچار پر ریزی نمی شوند و از آنجاییکه سایز کوچکی دارند، احتمال پخش شدن آلودگی آنها بسیار کم است.

موش صحرایی و همستر:

این حیوانات بسیار باهوش و اجتماعی هستند و به راحتی تحت تعلیم قرار می گیرند. طول عمر آنها بطور متوسط بین 1 تا 3 سال است. هفته ای یکبار قفس آنها را تمیز نمایید. چند بار در طول هفته اجازه دهید از قفس بیرون آیند. بدن این حیوانات اگر چه از مو پوشیده شده است و بدلیل پستاندار بودن حامل آلرژن ها هستند اما از آنجاییکه جثه ی کوچکی دارند نمی توانند باعث انتشار آلودگی ها شوند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید