خطرات دود سیگار برای غیر سیگاریها

view

 از خانواده و دوستان خود محافظت کنید.

بهترین راه برای حفاظت از کسانی که دوستشان دارید ترک کردن سیگار است. وقتی شما سیگار می کشید، بیشتر دود سیگار به ریه های شما وارد نمی شود بلکه این دود سیگار در هوای اطراف منتشر شده و داخل سیستم تنفسی اطرافیان شما می گردد.

وقتی دوستان و افراد خانواده تان در آن محیط تنفس می کنند نه تنها برایشان آزار دهنده است بلکه برای سلامتیشان مخرب است. افرادیکه در این محیط مداوم تنفس می کنند درست به مانند افراد سیگاری در معرض ابتلا به بیماریهایی مانند سرطان ریه و بیماریهای قلبی می شوند.

در زنانیکه در معرض دود سیگار هستند، امکان بروز زایمان زودرس بیشتر است و احتمال کم وزن بودن نوزاد نیز بسیار زیاد است. همچنین کودکانی که در خانه هایی زندگی می کنند که دود سیگار همواره در آن قابل استنشاق است، در معرض خطرات بیشتری در جهت ابتلا به عارضه های تنفسی مانند آسم و آلرژی هستند بهتر است برای حفظ سلامت خانواده و اطرافیانمان محیط را از دود سیگار دور نگه داریم و هیچگاه در محیط های بسته مانند ماشین سیگار نکشیم.

باز کردن پنجره ها، درها و یا سیگار کشیدن در یک اتاق دیگر باعث حفظ اطرافیانتان از سم ناشی از دود سیگار نمی گردد. دود سیگار به مدت 2 تا 3 ساعت پس از سیگار کشیدن می تواند در هوا باقی بماند حتی اگر پنجره ها را نیز باز نمایید باز هم باعث خواهد شد که دود سیگار به بقیه ی قسمتهای خانه منتشر شود و افراد آنرا استنشاق نمایند.

کودکان و دود سیگار

 از آنجاییکه در کودکان ریه ها و سیستم ایمنی بطور کامل شکل نگرفته اند، استنشاق دود سیگار می تواند بسیار آسیب زننده باشد. آمارها نشان داده اند که بیش از یک پنجم کودکان انگلیسی در خانه هایی زندگی می کنند که حداقل یکی از والدین سیگاری هستند؛

معمولاً این کودکان در معرض خطر ابتلا به بیماریهای زیر هستند

آسم، عفونتهای سینه مانند ذات الریه یا برونشیت، مننژیت، عفونت گوش، سرفه و سرماخوردگی

تحقیقات نشان داده اند که سیگار کشیدن در ماشین باعث تجمع سم در ماشین تا حدود 11 برابر بیشتر از سم ناشی از سیگار کشیدنی است که در مکانهای عمومی وجود دارد.

برای حفاظت از کودکان قوانین جدیدی برای سیگار کشیدن در ماشینها و سایر وسایط نقلیه ای که کودکان را جا به جا می کنند وضع شده است. از ماه اکتبر سال 2015 سیگار کشیدن در وسایط نقلیه ی شخصی که در آن کودکی زیر 18 سال نشسته باشد خلاف قانون است.

آیا دود سیگارهای الکترونیکی بی خطر است؟

سیگارهای الکترونیکی دود ناشی از تنباکو تولید نمی کنند بنابراین خطرات سیگارهای معمولی را ندارد. تحقیقات در این زمینه در حال انجام هستند اما به نظر می آید که میزان نیکوتین خارج شده از سیگارهای الکترونیک قابل چشم پوشی است. در انگلستان، دولت هیچ برنامه ای در زمینه ی منع استعمال سیگارهای الکترونیکی در محیط های بسته را ندارد؛ اما برخی از پزشکان متخصص توصیه می کنند که از استعمال سیگارهای الکترونیکی در جاییکه زنان باردار، کودکان و نوزادان هستند اجتناب نمایید.

منبع: nhs.uk

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید