خونریزی در سه ماهه اول بارداری نشانه چیست

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

خونریزی واژینال در 20 تا 40 درصد از مادران باردار بروز می کند که می تواند خفیف یا شدید، منقطع یا مداوم، بی درد یا همراه درد باشد. 4

 علت اصلی خونریزی اوایل بارداری:

بارداری نابجا

 سقط

لانه گزینی بارداری

بیماریهای رحم،  واژن یا دهانه ی رحم (برای مثال پولیپ، التهاب و عفونت، بیماریهای جفتی)

خونریزی ناشی از سقط

شایع ترین علت بروز خونریزی در سه ماهه ی اول باردرای است. خونریزی ناشی از سقط معمولاً شدید بوده و تنها یک درصد از زنان نیازمند دریافت خون هستند.

حاملگی نابجا

حاملگی نابجا تنها در دو درصد از بارداریها بروز می کند؛ اما خطرناک ترین علت خونریزی در سه ماهه اول بارداری است.

 اولین گام در ارزیابی مادران مبتلا به خونریزی

 انجام سونوگرافی، اولین گام در ارزیابی مادران مبتلا به خونریزی است و اندازه گیری میزان خونریزی نیز یکی از مسایل مهم می باشد.

افزایش احتمال بروز حاملگی نابجا و سقط

 اینکه خون بصورت لخته است یا خیر، آیا مادر دچار سبکی سر شده یا خیر، آیا درد ناحیه ی لگن و یا گرفتگی هایی در ناحیه ی لگن احساس می کند، آیا بافتی از بدنش دفع شده یا خیر سوالاتی است که از مادر پرسیده می شود. در صورت دادن پاسخ مثبت به این سوالات، احتمال بروز حاملگی نابجا و سقط بیش از دیگر علل خونریزی می باشد.

 البته باید به این نکته توجه داشت که وجود خونریزی بدون درد منقطع و سبک نمی تواند  احتمال بروز یک عارضه ی خطرناک نظیر حاملگی نابجا را رد کند.

 تاریخچه بیمار می باید از نظر علل بروز خونریزی مورد بررسی قرار گیرد.

 سابقه ی قبلی حاملگی نابجا یا وجود فاکتورهای خطر حاملگی نابجا نظیر سابقه ی بیماریهای التهابی لگن، وجود آی یو دی، جراحی های آدنکس می تواند احتمال بروز حاملگی نابجا را افزایش دهد.

منبع: uptodate

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید