داروهای ترک سیگار موثر واقع می­شوند

خانم عاصمه پوررجبی

view

اکنون مقاله ای جدید در جاما منتشر شده است که پیشنهاد می­کند استفاده از یک سری دارو می­تواند به سیگاری ها کمک کند که عادت سیگار کشیدن را به تدریج ، ترک کنند.

یک مطالعه جدید ، برای افرادی که به سرعت قادر به ترک سیگار نیستند،داروهایی که Varenicline نامیده می­شوند را پیشنهاد می­کند.این داروها می­توانند به ترک تدریجی سیگار کمک کنند.

بر اساس CDC ( سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری­ها ) ،حدود 7نفر از 10نفر سیگاری در امریکا، می­گویند که می­خواهند به طور کامل ترک کنند.

راهنماهای اخیر ترک سیگار در آمریکا اینگونه اظهار نظر می­کنند که سیگاری ها هرچه سریع­تر روزی را برای شروع ترک سیگار مشخص کنند و با پیگیری تلفنی محققان این طرح از 1000 نفر که به صورت روزانه سیگار مصرف می­کردند،مشخص شد که حدود 44%افراد ترجیح می­دهند که سیگار را به سرعت ترک کنند تا اینکه کم کم تعداد نخ­های سیگارشان را کم کنند.

محققان می گویند : " پیشرفت مداخلات موثر برای ترک تنباکو در خلال ترک تدریجی می تواند فرد سیگاری را برای ترک متعهدتر کند".

دکتر ابرت و همکاران به این نتیجه رسیدند که تاثیر varenicline (دارویی برای درمان اعتیاد به نیکوتین )، در این است که به افراد سیگاری کمک می­کنند که رفته رفته سیگار را ترک کنند.با این هدف که کاملا ترک کنند.

Vareniclineیک گزینه درمانی مفید برای سیگاری هایی که قادر به ترک ناگهانی  و سریع نیستند ".

در تحقیق آن ها ،تیمی متشکل از 1510 نفر سیگاری از بیشتر از 10کشور به کار گرفته شدند. که برای ترک سیگار طی 1 ماه آینده بی میل یا ناتوان بودند اما برای ترک سیگار طی 3 ماه آینده مشتاق بودند.

حقایقی در مورد سیگار کشیدن:

هر ساله 1 مرگ از 5 مرگ در آمریکا به علت کشیدن سیگار است.

بیشتر از 16 میلیون آمریکایی بیماری ای دارند که ناشی از سیگار کشیدن است.

ترک سیگار،باعث کاهش قابل توجه تعدادی از بیماری ها،شامل بیماری قلبی،سرطان ریه و سکته مغزی می­شود.

" در مورد ترک سیگار بدانید "

شرکت کنندگان به صورت اتفاقی وارد تحقیق شدند.2گروه بودند.ا گروه 1میلی گرم داروی varenicline و گروه دیگر 2بار در روز به مدت 24 هفته،دارونما دریافت کردند.همه افراد به مدت 1 سال تحت نظر بودند.هدف این بود که تعداد نخ های سیگار طی 4 هفته 50% و طی 8 هفته 75% کاهش پیدا کند.بعد از 12 هفته،ترک کنند.

در هفته 4 ام،تیم تحقیقاتی متوجه شدندکه 47.1% از شرکت کنندگانی که varenicline دریافت کرده بودند ، تعداد سیگارهای مصرفی شان 50% کاهش پیدا کردند.در حالیکه افرادی که دارونما مصرف کرده بودند، 31.1%بودند.

در هفته 8 ام،افرادی که دارو مصرف کردند75% کاهش مصرف داشتند و 15.11% از افرادی که ارونما مصرف می کردند،درمان شدند.

محققان دریافتند کسانی که با مصرف دارو ترک کردند ،مقاومت بیشتری برای سیگار نکشیدن دارند و در هفته های 15-24،  32%از شرکت کنندگان که ارو مصرف می کردند،هم چنان به ترک سیگارشان متعهد بودندو هم چنان سیگار نمی کشیدند.در مقایسه 6.9% از افرادی که دارونما مصرف می کردند، چنین وضعیتی داشتند.

طی هفته های 20-24 ، تداوم ترک سیگار در افرادی که دارو مصرف کردند 37.8% و افرادی که دارونما مصرف کردند 12/5% بوده و طی هفته های 21-52،  27% از کسانی که دارو مصرف کردند و 9.9% از گروهی که  دارونما مصرف کردند،هم چنان به نکشیدن سیگار متعهد بودند.

3.7%  از افرادی که دارو مصرف کردند،دچار عارضه شدند.مصرف دارو با  عوارضی چون یبوست و اضافه وزن در ارتباط بود.محققان گزارش کردند که این ها اثرات شناخته شده ترک سیگار است.

به طور کلی، محققان میگویند،یافته های آنان حاکی از آن است که varenicline ممکن است گزینه درمانی موثری برای سیگاری هایی که ناتوان یا بی میل به ترک سریع سیگار هستند، باشند.آنان هم چنین می­گویند :

وقتی افراد سیگاری برای این دارو نسخه می­گیرند،برنامه مشخصی برای ترک دارند.چون هر روز این دارو را مصرف می­کنند و به صورت منظم تعداد نخ های سیگارشان کم می­شود.

محققان می­گویند که محدودیت هایی برای این مطالعه وجود دارد.برای مثال ،آنها گزارش کردند که شرکت کنندگان مشاوره تلفنی یا حضوری در یافت کردند.بنابراین ممکن است میزان ترک سیگار با داروی vareniclineکمتر از حد انتظار باشد.

از این گذشته، آن ها نمی توانند تاثیر vareniclineرا با دیگر راهکار های ترک سیگار مثل" جایگزینی نیکوتین "مقایسه کنند.


منبع: .medicalnewstoday

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید