داروی جدید اواستراپیب و درمان کلسترول بالا

view

داروی جدید اواستراپیب باعث افزایش سطح کلسترول خوب خون و کاهش سطح کلسترول بد خون می‌شود.

مطالعه‌ی انجام شده در انجمن قلب آمریکا نشان داد که استفاده از داروی اواستراپیب به تنهایی یا همراه با داروهای استاتین باعث افزایش چشمگیری در کلسترول خوب خون HDL و کاهش چشمگیری در کلسترول بد خون LDL می‌شود. به منظور ارزیابی اثر دارو، اواستراپیب به تنهایی در محیط درمانی در مورد افرادی که دچار چربی خون بودند مورد استفاده قرار گرفت.

این مطالعه از آوریل 2010 تا ژانویه 2011 انجام شد.

389 نفر با LDL بالا و یا سطح HDL پایین در این آزمایش به شکل تصادفی شرکت نمودند و به شکل تصادفی گروه بندی شدند. به 38 نفر پلاسیبو یا دارو نما داده شد و40 نفر هر روز 30 میلی‌ گرم اواسپتراپیب دریافت نمودند. 39 نفر 100 میلی گرم اواسپتراپیب دریافت نمودند. 42 نفر 500 میلی گرم اواسپتراپیب دریافت نمودند و 239 نفر استاتین را به میزان 40 میلی گرم در روز و آتورواستاتین را 20 میلی گرم در روز دریافت نمودند و آن هم همراه و یا بدون 100 میلی گرم اواستراپیب.

56 درصد از شرکت کنندگان زن بودند و متوسط سن شرکت کنندگان 58 سال بوده است. نتایج اولیه با ارزیابی درصد تغیرات سطح LDL و HDL  پس از 12 هفته از شروع مطالعه انجام شد.

نتایج حاکی از آن بوده که در افراد شرکت کننده با سطح پایین‌تری از HDL و یا سطح تری گلیسیرید بالاتر در شروع مطالعه، میزان تغییر در HDL خون‌شان چشمگیر بوده است.

سطح HDL خون از 1/42 به 50 افزایش داشت وقتی‌که 100 میلی گرم از اواسپتراپیب همزمان با استاتین مورد استفاده قرار گرفت. محققان متوجه شدند که ترکیب اواسپتراپیب و استاتین باعث ایجاد کاهش بیش‌تر در LDL می‌شود اما باعث افزایش HDL نمی‌شود در مقایسه با مصرف اواسپتراپیب به تنهایی.


مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید