درباره اختلال رفتاری خواب REM چه می دانید؟

دکتر سید پیمان موذن جمشیدی

view

 درباره اختلال رفتاری خواب REMچه می دانید؟

اختلال رفتاری خواب REM

اختلال رفتاری خواب REM زمانی اتفاق می افتد که فرد در طول مرحله REM خوابش خواب های واضح و سختی (ترسناک) ببیند.علت دقیق این اختلال مشخص نیست اما پزشکان حدس می زنند که بیماری پارکینسون یا سایر اختلالات مغزی عامل این بیماری است.الکل و سایر داروها نیز ممکن است این اختلال را ایجاد کنند. در مردان بالای 50 سال شایع تر است.مبتلایان به این اختلال ممکن است موقعی که خوابند، فریاد بکشند، فحش و ناسزا بدهند، مشت و لگد بزنند، و از جایشان بپرند. این رفتارهایشان هنگام خواب ممکن به خودشان یا کسی که در کنارشان خوابیده است، آسیب وارد کند.

REM مرحله ای از خواب است که معمولا در آن رویا می بینیم و معمولا یک و نیم ساعت الی دو ساعت بعد از خواب اتفاق می افتد.برخلاف افرادی که در خواب راه می روند، مبتلایان به RBD در طول خوابشان چشمشان را باز نمی کنند، راه نمی روند و و از اتاقشان خارج نمی شوند.این افراد معمولا به راحتی ا خواب بر می خیزند و خواب شان را به طور واضح به یاد دارند.

خود مراقبتی در اختلال رفتاری خواب REM

از مصرف الکل بپرهیزید و یک دفترچه برای نظم بخشیدن به خوابتان تهیه کنید.این کارها به بهبود علایم تان کمک خواهند کرد. اتاق خوابتان را کارهای زیر ایمن کنید: چراغ خواب یا لامپ ها را از تختتان دور کنید. تختتان را از کنار پنجره دور کنید. پنجره هایی که پرده ای بلندی به آنها آویزان است، را قفل کنید. تا زمانی که علایم تان قابل کنترل نیست، کسی در کنارتان نخوابد.

پزشک چگونه اختلال رفتاری خواب REM را تشخیص میدهد

پزشک با گرفتن شرح حال وانجام معاینه فیزیکی، قادر به تشخیص این اختلال خواهد بود.هم چنین ممکن درخواست انجام آزمایشات مغزی را نیز بدهد.

عوامل خطر ابتلا به اختلال رفتاری خواب REM

جنس مرد، سن بالای 50 سال، بیماری پارکینسون،آتروفی (تحلیل رفتن) چندین سیستم بدن از عوامل خطر این بیماری هستند.

درمان اختلال رفتاری خواب REM

درمان نیز شامل موارد زیر است: ایمن کردن تختخواب و اتاق خواب مصرف کلونازپام، داروهای ضدافسردگی و درمان سایر اختلالات خواب

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر رفتارهای غیرمعمول در خوابتان دارید یا کسی که کنارتان می خوابد ، این رفتار را اظهار می کند، به پزشک مراجعه کنید.

انتظار میرود در اختلال رفتاری خواب REM

فرد مبتلا ممکن است این علایم را 4 بار در طول یک شب یا به صورت نادر 1 بار در ماه داشته باشد.علایم این اختلال به مرور زمان بدتر می شوند.این افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سایر اختلالات خواب و بیماری پارکینسون هستند. RBD معمولا با داروی کلونازپام یا سایر داروها درمان می شود.

عوامل تشدید کننده اختلال رفتاری خواب REM

این اختلال با مصرف الکل؛ محرومیت از خواب، سایر اختلالات خواب، و یک سری از داروهای مشخص تشدید می شود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید