درمان افسردگی در دوران شیردهی

دکتر بیتا شهرامی

view

 درمان افسردگی در دوران شیردهی کدامست؟


توصیه می شود تجویز داروی ضدافسردگی برای مادر شیرده با حداقل دوز موثر و با کمترین تعداد دارو انجام شود. این توصیه بخصوص در مورد مادران با تولد نوزاد نارس یا وزن پایین بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
 
بطور کلی تمام داروهای ضدافسردگی به مقادیر مختلف در #شیر_مادر ترشح شده و می توانند به بدن شیرخوار برسند.  
 
برای تجویز داروی ضدافسردگی در شیردهی، بهتر است دارویی با اثرات شناخته شده و ایمن همراه با #نیمه_عمر کوتاه و پروتیین_بایندینگ بیشتر، انتخاب شود.
 
از میان داروهای ضدافسردگی،SSRIها بواسطه عوارض کمتر، در شیرخوار، بعنوان داروهای انتخابی در شیردهی مطرح هستند.
 
از میان SSRIها، داروی #سرترالین و #پاروکستین بواسطه عبور ناچیز از شیر مادر و عوارض کمتر جهت شروع درمان افسردگی در شیردهی توصیه می شوند.

 تجویز SNRIها بر اساس مطالعات مشاهده ای در شیردهی ایمن به نظر میرسد؛ ولیکن میزان تماس شیرخوار با داروی #ونلافاکسین بیش از سایر ضدافسردگی هاست.
 
برای تجویز ضدافسردگی های آتیپیک در شیردهی مطالعات کمتری موجود است. با این حال به نظر می رسد مصرف میرتازاپین با شیردهی سازگار است.
 
بسیاری ازTCAها نیز جهت مصرف در شیردهی مناسب بوده ولیکن بهتر است از تجویز داروهای با اثرات بالای #آنتی_کولینرژیک نظیر دوکسپین یا آمی_تریپتیلین خودداری شود.  
 
 بهتر است برای مادرانی که تحت درمان موفق با داروهای ضدافسردگی در طی بارداری بوده اند، داروی مصرفی تغییری نکرده و مصرف آن در شیردهی نیز ادامه یابد.
 
جهت به حداقل رساندن ورود دارو به بدن شیرخوار، برخی منابع توصیه می کنند، #شیردهی قبل از مصرف دارو انجام شده و پس از خوردن دارو در زمان به حداکثر رسیدن غلظت آن در خون (#پیک اثر)، شیر دوشیده شده و دور ریخته شود.
دکتر بیتا شهرامی
دستیار فارماکوتراپی (داروسازی بالینی)
دانشگاه علوم پزشکی تهران

متخصصین

آفاق حسن زاده راد

آفاق حسن زاده راد

مامایی و سلامت زنان و زایمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید