درمان قرار گرفتن در معرض رادون

دکتر آزاده کریم حدیثی

view

درمان قرار گرفتن در معرض رادون

درمان قرار گرفتن در معرض رادون

علاِئم

  • سرفه کردن
  • خستگی
  • نفس کم آوردن
  • از دست دادن وزن (غیر ارادی)

قرار گرفتن در معرض رادون

رادون یک گاز رادیواکتیو است که در سنگ، خاک، آب، برخی از مصالح ساختمانی و گاز طبیعی وجود دارد. تنفس در سطح بالایی از رادون در طول زمان می تواند باعث سرطان ریه شود. اغلب اولین نشانه ها تنگی نفس، خستگی، سرفه و کاهش وزن است. از آنجایی که بی بو، بی رنگ، و بی مزه است، ممکن است متوجه نشوید درمعرض سطح خطرناکی از رادون قرار دارید مگر اینکه خانه شما مورد آزمایش قراربگیرد. رادون می تواند به خانه و یا ساختمانی که در آن با ترک در دیوار یا اسکلت ساختمان و یا از زیرزمین کارمی کنید واردشود. همچنین می تواند در آب یافت می شود اگر تامین آب اختصاصی باشد . بالاترین غلظت رادون در سطوح پایین تر و یا زیرزمین یک خانه و یا ساختمان وجود دارد.

رادون نسبت به مصرف سیگار به عنوان دومین عامل اصلی سرطان ریه است. سیگار کشیدن بیشتر ازقرار گرفتن در معرض رادون خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد. اکثریت افرادی که از سرطان مربوط به قرار گرفتن در معرض رادون می میرند سیگاری نیزهستند.

خود مراقبتی در قرار گرفتن در معرض رادون

سرطان ریه باید توسط پززشک درمان شود. اگر نتایج آزمایش نشان دهد سرطان ندارید، با دکتر در مورد راه هایی برای کاهش خطر ابتلا صحبت کنید. در طول درمان، بسیار مهم است که تغذیه خوبی داشته باشید. شما برای حفظ وزن و قدرت خود به کالری و پروتئین کافی نیاز دارید خوب غذا خوردن نیز کمک خواهد کرد که انرژی بیشتر و احساس بهتری داشته باشید .

پزشک چگونه قرار گرفتن در معرض رادون را تشخیص میدهد

پزشک یک تاریخچه پزشکی می دهد ومعاینهی فیزیکی انجام می دهد. پزشک ممکن است از اشعه X و CT اسکن، برای شناسایی یک تومور یا سایر نشانه های سرطان استفاده کند. پزشک آزمایشات دیگری نیاز خواهد داشت مانند توراسنتز، که مایعی را از ریه خارج می کند تا در آزمایشگاه از نظرسلول های سرطانی مورد بررسی قرار بگیرد. در مواقعی که مایعی وجود ندارد، نمونه برداری و یا برونکوسکوپی ممکن است انجام شود.

عوامل خطر ابتلا به قرار گرفتن در معرض رادون

سیگار کشیدن، زندگی یا کار در یک مکان با سطوح نا امن رادون

درمان قرار گرفتن در معرض رادون

درمان برای سرطان ریه بستگی به مرحله آن دارد. گزینه های درمانی شامل: جراحی برای برداشتن سلول های سرطانی پرتودرمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی در سینه و یا جاهای دیگر. شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی که در بخش های دیگر بدن گسترش پیدا کردند. درمان بدن هدفمند، که با استفاده از مواد مخدر یا مواد دیگر برای جلوگیری از گسترش و رشد سلول های سرطانی با هدف قرار دادن مولکول های خاصی را که در رشد تومورنقش دارند، انجام می گیرد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر هر کدام از علائمی برای که سرطان ریه گفته شد را داشتید ، به پزشک مراجعه کنید.

قرار گرفتن در معرض رادون به طولانی مدت می تواند باعث سرطان ریه شود، و سیگار می کشید خطر به طور ویژه بالاست . اگر می دانید که بیش از یک دوره از سال در معرض سطوح نا امن رادون بوده اید ، با پزشک خود صحبت کنید که چه آزمایش هایی باید انجام دهید . اگربه هر یک از علائمی که برای سرطان ریه گفته شدد، دچار شدید، پزشک شما را معاینه می کند و آزمایش هایی برای تایید یا رد سرطان انجام می دهد. به خاطر داشته باشید که بیماری هایی با شدت کم تر می تواند باعث بسیاری از علائم مشابه شود.

عوامل تشدید کننده قرار گرفتن در معرض رادون

سیگار کشیدن

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید