درمان ویتیلیگو یا پیسی چیست؟

دکتر امید زرگری

view

ویتیلیگو یا پیسی

ویتیلیگو همون طور که می دانید یک بیماری پوستی است که با از دست رفتن رنگ دانه های پوستی ایجاد می شود ولکه های سفید رنگی را روی پوست ایجاد می کند. 1 تا 2 درصد مرد جهان ممکن است به این بیماری مبتلا باشند ، سابقه خانوادگی می تواند تاثیر گذار باشد.

گاهی این بیماری با سایر بیماری های خود ایمنی بروز می کند و به همین خاطر انجام بعضی از آزمایشات می تواند کمک کننده باشد.

آیا عامل بیماری ویتیلیگو یا پیسی مشخص است؟

علت اصلی این بیماری هنوز مشخص نشده اما به نظر می رسد سیستم ایمنی بدن آنتی بادی هایی را بر علیه رنگ دانه خودی ایجاد می کند و باعث بروز بیماری می شود.

معمولا به صورت لکه های سفید بیماری ظاهر می شود و محل شایع این بیماری صورت و اطراف چشم ها لب ها ، زیر بغل ، اندام ها ، اطراف پستان و نواحی تناسلی است.

در افرادی که پوست تیره دارند از بین رفتن رنگ دانه در هر موقع سال خود را نشان می دهد اما در افرادی که پوست روشن دارند در تابستان مشخص تر هستند

درمان ویتیلیگو چیست؟

متاسفانه تاکنون درمان قطعی برای بیماری ویتیلیگو مشخص نشده است. استرویید هایی که به صورت موضعی مصرف می شوند می توانند در ایجاد رنگ دانه های مجدد موثر باشند پیمکرولیموس یا تاکرولیموس هم نتایج امیدوار کننده ای را تا به حال نشان داده است. البته فتوتراپی و بعضی از لیزر ها نیز در برخی از موارد موثر بودند که موفقیت آن ها همیشگی نیست.

محصولاتی که به صورت آرایشی می توانند با پوست فرد تطبیق داده شوند و لک های سفید را مخفی کنند نیز وجود دارند. ضد آفتاب ها برای پیشگیری از بارز شدن اختلاف رنگ پوست می تواند کمک کننده باشد و در موارد پیشرفته و وسیع دپیگمانتاسیون یا از بین بردن رنگ دانه های موجود که باعث سفید شدن تمام سطح پوست می شوند نیز با داروی منوبنزن می تواند استفاده شد

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید