درمان پسوریازیس پوسچولر یا کورک دار چیست؟

دکتر بهزاد سلیمی

view

درمان پسوریازیس پوسچولر یا کورک دار چیست؟

 پسوریازیس پوسچولر یا کورک دار

علاِئم پسوریازیس کورک دار (جوش چرکی)

  • تاول پوستی
  • برجستگی پوستی
  • زخم باز در پوست
  • قرمزی پوست

پسوریازیس پوسچولر یک شکل نادر از بیماری پوستی پسوریازیس است. باعث ایجاد تاول روی پوست همراه با چرک وقرمزی پوست میشود. تاول ها ممکن است در سراسر بدن و یا در مناطق کوچکتر، از جمله کف دست و کف پا ظاهر شوند. همچنین افراد مبتلا به پسوریازیس پوسچولر می توانند تب، لرز، خارش شدید، کم آبی بدن و خستگی داشته باشند. پسوریازیس پوسچولر می تواند در نتیجه یک عفونت، نور خورشید، مصرف برخی داروها، یا بارداری ایجاد شود.علت در برخی افراد، مشخص نیست.

شما نمی توانید پسوریازیس را به شخص دیگری انتقال دهید. انواع بسیار مختلف از پسوریازیس وجود دارد. علائم در هر کدام کمی متفاوت بوده و می تواند بر بخش های مختلف بدن تاثیر بگذارد.

خود مراقبتی در پسوریازیس کورک دار (جوش چرکی)

چیزی که می توانید در خانه انجام دهید تا علائم بیماری سبک شود.

پزشک چگونه پسوریازیس کورک دار (جوش چرکی) را تشخیص میدهد

پزشک برای تشخیص پسوریازیس پوسچولر، تاریخچه پزشکی گرفته و انجام یک معاینه بالینی انجام میدهد. همچنین ممکن است به آزمایش خون یا ادرار نیاز باشد.

عوامل خطر ابتلا به پسوریازیس کورک دار (جوش چرکی)

شما ممکن است در معرض خطر پسوریازیس پوسچولر باشید اگر شما: باردار هستید، یک عفونت دارید ، داروهای خاص مانند استروئید، لیتیوم، یا داروهای فشار خون دریافت میکنید، استعداد ژنتیکی ابتلا را دارید.

درمان پسوریازیس کورک دار (جوش چرکی)

پسوریازیس پوسچولر معمولا با کرم های پوست، نور درمانی، آنتی بیوتیک ها، و سایر داروها درمان می شود. در موارد شدید، ممکن است نیاز به درمان در بیمارستان باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما هر گونه زخم چرکی دارید، به پزشک مراجعه کنید. اگر شما در دهان یا گلو تاول دارید که بلع را مشکل میکند، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

انتظار میرود در پسوریازیس کورک دار (جوش چرکی)

پسوریازیس پوسچولر معمولا به سرعت پیشرفت میکند، با تاول های پر از چرک که تنها چند ساعت پس از قرمزی وحساسیت به لمس پوست ، ظاهر میشوند. تاول ها در یک یا دو روز خشک و کنده میشوند، اما ممکن است هر چند روز یا چند هفته ظاهر شوند. این الگو می تواند برای سالها ادامه یابد. معمولا، سایر علائم مانند تب و خارش زمانی که تاول ناپدید شده ، بهتر میشوند. پسوریازیس پوسچولر با ترکیبی از داروها و نور درمانی درمان می شود. در موارد شدید، ممکن است به درمان در بیمارستان نیاز باشد.

میزان ابتلا به پسوریازیس کورک دار (جوش چرکی)

پسوریازیس پوسچولر یک اصطلاح کلی برای پنج نوع پسوریازیس است که، همه آن ها نادر هستند.

حقایقی درمورد پسوریازیس کورک دار (جوش چرکی)

پسوریازیس پوسچولر اغلب در بزرگسالان رخ می دهد، اما در موارد نادر، کودکان می توانند به آن دچار شوند.

عوامل تشدید کننده پسوریازیس کورک دار (جوش چرکی)

قرار گرفتن در معرض چیزی که باعث تحریک پسوریازیس پوسچولرشود، می تواند علایم را بدتر کند. برخی موارد از جمله نور خورشید، سیگار، الکل، و استرس هستند.

دکتر بهزاد سلیمی

دکتر بهزاد سلیمی۴۷ مطلب

پوست مو و زیبایی
بندر انزلی-خیابان مطهری - روبروی اداره برق تلفن: 01344542800 01344552900

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید