در بارداری واکسن آنفلوانزا بزنید

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

چرا باید در بارداری واکسن آنفلوانزا بزنید؟

آیا در طول بارداری تزریق واکسن آنفلوانزا خطرناک است؟

خیر، تزریق واکسن آنفلوانزا در دوران بارداری بلامانع است.  به طوریکه، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها و کالج آمریکایی زنان و زایمان  توصیه می کنند که همه زنان باردار در طول فصل ابتلا به آنفلوانزا، بدون توجه به سه ماهه بارداری خود، واکسن آنفلوانزا را دریافت کنند.

 

در بارداری واکسن آنفلوانزا بزنید

 تزریق واکسن آنفلوانزا در دوران بارداری می تواند در موارد زیر کمک کننده باشد    جلوگیری از عوارض آنفلوانزا

ابتلا به آنفولانزا در زنان باردار باعث ایجاد بیماری شدیدتر نسبت به زنان غیرباردار می شود. ابتلا به آنفلوانزا در دوران بارداری احتمال نیاز به بستری شدن را افزایش می دهد و تزریق واکسن شانس ابتلا به آنفلوانزا را کاهش می دهد.

 

در بارداری واکسن آنفلوانزا بزنید

 


    جلوگیری از مشکلات ناشی از آنفلوانزا در بارداری

 برخی تحقیقات نشان می دهد که ابتلا به بیماری آنفلوانزا یا بیماری شبه آنفلوانزا در سه ماهه اول بارداری با افزایش خطر ابتلا به نقص مادرزادی جنین مرتبط است. آنفلوانزا همچنین در دوران بارداری با افزایش خطر سقط جنین، زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد و مرگ جنین مرتبط است.

 

در بارداری واکسن آنفلوانزا بزنید

 


با تزریق واکسن از نوزاد خود پس از تولد محافظت کنید

 

 نوزادان در معرض خطر ابتلا به عوارض آنفلوانزا هستند، اما واکسن آنفلوآنزای دوران کودکی تا 6 ماهگی کودک قابل تزریق نیست. به همین دلیل  اگر در طی بارداری واکسن آنفلوانزا بزنید و یا پس از تولد شیر مادر بدهید، آنتی بادی هایی که ایجاد می شود از جفت و شیر مادر عبور می کنند. این آنتی بادی ها از ابتلای نوزاد به انفلوانزا پس از زایمان محافظت می کند.

هنگامی که واکسن دریافت می کنید، واکسن تزریقی آنفلوانزا را درخواست کنید نه واکسن اسپری بینی.

واکسن آنفلوانزا از یک ویروس غیر فعال شده ساخته می شود، بنابراین تزریق آن در هر مرحله از بارداری برای هم مادر و هم نوزاد بی خطر است.

 

در بارداری واکسن آنفلوانزا بزنید

 

 

واکسن اسپری بینی برای استفاده در دوران بارداری توصیه نمی شود.اگرچه تزریق تمام واکسن ها دارای خطر بروز عوارض جانبی مانند واکنش آلرژیک هستند، اما خوشبختانه تاکنون هیچ تحقیقی نشان نداده است که افزایش خطر عوارض ناشی از آنفلوانزا برای زنان باردار وجود داشته باشد. زنان می توانند در هر زمانی از بارداری، واکسن آنفلوانزا دریافت کنند.

اگر در مورد تزریق واکسن آنفلوانزا در دوران بارداری نگرانید، با پزشک خود صحبت کنید.

 

در بارداری واکسن آنفلوانزا بزنید

 

 

متخصصین

آفاق حسن زاده راد

آفاق حسن زاده راد

مامایی و سلامت زنان و زایمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید