در مورد یائسگی چه می دانید؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

در مورد یائسگی چه می دانید؟

یائسگی 

علاِئم یائسگی

  • پریشان حالی
  • خُلق افسرده
  • مشکل خوابیدن
  • تغییرات شخصیتی
  • بی قراری و یا تحریک پذیری
  • تعریق بیش از حد
  • خُلق متغیر
  • تعریق شبانه
  • افزایش حساسیت به گرما

درباره یائسگی

یائسگی به مرحله ای از زندگی زنان اطلاق می شود که در آن سیکل قاعدگی آنان قطع می شود و بعد از آن دیگرتوانایی باردار شدن نخواهند داشت.یائسگی معمولا در حوالی 51 سالگی اتفاق می افتد.علایم یائسگی عبارتند از: گرگرفتگی، خشکی واژن، تغییرات خلقی، مشکلات خواب و حافظه، و بی اختیاری ادرار زنان در سنین یائسگی، کاهش توده استخوانی و افزایش کلسترول که این موضوع خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در آنان افزایش می دهد. داروهای بسیاری برای درمان علایم یائسگی، و پیشگیری و درمان کاهش توده استخوانی و افزایش کلسترول خون وجود دارد.هرچند که تمامی زنان نیاز یا تمایل به مصرف دارو ندارند.بعد از یائسگی فرد وارد مرحله دیگری از زندگی می شود و تا آخر عمر نیز در آن مرحله باقی می ماند.

گرگرفتگی در این دوران 1 تا 5 دقیقه طول می کشد و حدود 80% خانم ها،به مدت کمتر از 5 سال این مشکل را خواهند داشت. برخی از خانم ها هیچوقت دچار گرگرفتگی نمی شوند.

خود مراقبتی در یائسگی

با انجام موارد زیر می تواند گرگرفتگی را قطع یا کاهش دهید: به محض اینکه گرگرفتگی شروع شد، به جایی خنک بروید یا یک نوشیدنی بنوشید. دقت کنید که این گرگرفتگی چه زمانی اتفاق می افتد.این موضوع کمک می کند تا از خوردن غذاهای تند، کافئین، و الکل در آن زمان ها جلوگیری کنید. به طور منظم ورزش کنید. اگر تعریق شبانه دارید، در جایی خنک بخوابید. کمتر لباس بپوشید.

پزشک چگونه یائسگی را تشخیص میدهد

برای ارزیابی سطح استروژن و هورمون محرک فولیکول که تخمک گذاری در تخمدان ها را مشخص می کند، پزشک درخواست آزمایش خون می دهد.

درمان یائسگی

درمان یائسگی عبارتند از: تغییر سبک زندگی، ورزش منظم، هورمون تراپی برای کاهش گرگرفتگی، کند کردن سرعت کاهش توده استخوانی، و درمان خشکی واژن، داروهایی که به اندازه هورمون های ساخته شده در بدن، هورمون دارد. برای درمان گرگرفتگی نیز از داروهای بازدارنده جذب سروتونین(SSRIs) که معمولا برای درمان افسردگی و اضطراب استفاده می شوند، کلونیدین(داروی تنظیم کننده فشارخون)، گاباپنتین(داروی ضدتشنج)، داروی پروژستین برای پیشگیری و درمان کاهش توده استخوانی، کلسی تونین، رالوکسی فن، بیسفوسفانات، اسپری بینی، ژل لوبریکانت برای درمان خشکی واژن تا درد رابطه جنسی را کم کند.کرم، قرص استروژنی با دوز کم که کرم را در داخل واژن می ریزند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

در دوران قبل از یائسگی، سالی یک بار برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. اگر با تغییر سبک زندگی نتوانستید جلوی علایم آزاردهنده یائسگی را بگیرید، یا اگر قاعده نشدید و احتمال می دهید که باردار هستید نیز به پزشک مراجعه کنید.

انتظار میرود در یائسگی

علایمی مانند گرگرفتگی، تغییرات خلقی، و خشکی واژن 5 الی 10 سال قبل از آخرین قاعدگی شان شروع می شوند.هم چنین ممکن است فرد دچار اشکال در تمرکز شود و دور کمرش کم شود. اکثر علایم یائسگی موقتی هستند و نیاز به درمان ندارند، مگر آنکه فرد را اذیت کنند.که در این شرایط، تغییر سبک زندگی و دارودرمانی می تواند مفید باشد. موثرترین درمان برای گرگرفتگی و سایر علایم هورمون تراپی با هورمون های استروژن و پروژسترون است.اما از طرفی دیگر این هورمون ها خطر لخته شدن خون، سکته قلبی، سرطان سینه، سکته مغزی و بیماری های مثانه می شوند. مخصوصا اگر به مدت طولانی مصرف شوند. پزشک هم چنین ممکن است داروهایی نیز برای درمان گرگرفتگی، کاهش توده استخوان و خشکی واژن تجویز کند. یائسگی زمانی اتفاق می افتد که فرد به مدت یک سال خونریزی قاعدگی نداشته باشد.

میزان ابتلا به یائسگی

تمامی زنان یائسه می شوند.

حقایقی درمورد یائسگی

سیکل قاعدگی خانم ها قبل ازیائسگی کوتاه تر می شود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید