دست رباتیک برای افراد مبتلا به فلج چهار اندام

view

دانشمندان موفق به توسعه یک دست رباتیک شدند که از طریق ذهن کنترل شده و به افرادی که دچار انواع مختلف صدمات ستون فقرات هستند اجازه می‌دهد تا کارهای روزمره مانند استفاده از چنگال یا نوشیدن چای با یک فنجان را انجام دهند.
 
به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه فیز، این دستگاه ارزان قیمت در اسپانیا و بر روی شش نفر که دچار فلج چهار اندام شده بودند آزمایش شد و نتیجه این آزمایش موفقیت آمیز بود.
 
کاربران با پوشیدن یک کلاه که فعالیت مغز و حرکت چشم آنها را نظارت می‌کند قادر به ارسال سیگنال به یک کامپیوتر یا تبلتی هستند که دستگاه دستکش مانند متصل به دست آنها را کنترل می‌کند.
 
شرکت‌کنندگان در این پژوهش که در مقیاس کوچک انجام شده بود، با استفاده از این دست رباتیک قادر به انجام فعالیت‌های روزانه شدند.
 
استفاده از دستگاه‌های رباتیک برای کمک به افراد فلج امری جدید نیست .اما بسیاری از سیستم‌های موجود نیازمند ایمپلنت و یا استفاده از ژل مرطوب برای انتقال سیگنال از پوست سر به الکترودها هستند که می‌تواند سبب بروز مشکلاتی برای سلامتی شود.
 
استفاده از این فناوری رباتیک جدید بسیار ساده بوده و کاربران تنها در عرض 10 دقیقه کار با این دستگاه را یاد گرفتند.
 
به گفته محققان این پژوهش اگر همه چیز طبق برنامه ریزی پیش برود این فناوری تا دو سال آینده با قیمت بین 5000 تا 10000 یورو روانه بازار خواهد شد.
 
این دستگاه همچنین می‌تواند برای کمک به توانبخشی بیماران سکته مغزی مورد استفاده قرار گیرد.
منبع: ایسنا

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید