دلایل بروز زخم یا آفت زبان

view

یکی از قویترین عضلات بدن زبان است. ما بوسیله ی زبان می توانیم صحبت کنیم، غذا بخوریم و مزه های گوناگون را از هم تشخیص دهیم، به دلایل مختلفی ممکن است بر روی سطح زبان تورم و یا زخمی دیده شود.

دلایل بوجود آمدن زخم های زبانی شامل:

1- مصرف سیگار و سایر دخانیات می تواند باعث ایجاد زخم در زبان شود. استعمال دخانیات می تواند باعث تحریک زبان شده و ایجاد زخم و یا درد در این عضو از بدن ماید. 2- ایجاد تروما در سطح زبان نیز باعث ایجاد زخم در زبان می گردد. در واقع گاز گرفتن زبان و یا مصرف غذاهای بیش از حد داغ می توانند موجب بروز تروما در سطح زبان شوند. دندان قروچه نیز از دیگر دلایل بروز درد در لبه های کناری زبان است.
3- از دیگر دلایل بروز زخم در ناحیه ی زبان، وجود زخم در سراسر دهان می باشد. زخم هایی که در دهان وجود دارند می تواند باعث انتقال زخم به سطح زبان گردند. البته تحقیقات نشان داده اند که قرار گرفتن در موقعیتهای تنش زا و استرس زا می تواند به افزایش این زخم ها در دهان کمک کند و یا حتی وضعیت زخم را بدتر نماید.
4- ابتلا به برخی بیماریها نیز می تواند باعث بروز زخم های زبان گردد. برای مثال ابتلا به بیماریهایی همچون دیابت و کم خونی می تواند باعث دیرتر خوب شدن زخم در بدن انسان گردد.
5- ابتلا به سرطان دهان نیز می تواند باعث بروز زخم در ناحیه ی زبان شود. در صورتیکه در زبان خود متوجه بافت خاص و یا درد شدید در ناحیه ای از زبان شدید که بیش از دو هفته طول کشید حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید