دلایل و علایم بروز هاایپوترمی یا سرمازدگی

view
 با رسیدن فصل سرما، خطر بروز هیپوترمی افزایش می یابد.

در صورتیکه در هنگام کوهنوردی در فصل بهار و یا قایق رانی در فصل تابستان نیز به مدت طولانی در معرض هوای سرد باشید، احتمال بروز هیپوترمی در شما وجود دارد.

میانگین دمای نرمال بدن انسان 6/98 فارنهایت می باشد. در فرد مبتلا به هیپوترمی، دمای فرد تا 95 درجه فارنهایت کاهش می یابد. در هیپوشترمی شدید دمای بدن فرد ممکن است تا 82 درجه و یا کمتر نیز کاهش می یابد.

چه چیزی باعث بروز هیپوترمی می گردد؟

در معرض سرما قرار گرفتن

وقتی تعادل بین گرمای تولید شده توسط بدن و گرمای هدر رفته ی بدن از بین رود و دمای بدن برای مدت طولانی هدر رود، هیپوترمی رخ می دهد. هیپوترمی زمانی رخ می دهد که فرد به مدت طولانی با لباس خیس و سرد در معرض سرما قرار گیرد. کوهنوردان هنگام کوهنوردی در ارتفاعات بالا همچون اورست برای جلوگیری از بروز هیپوترمی از لباس ها و تجهیزات خاصی استفاده می کنند.

با این وجود محیطهایی که کمتر سرد هم باشند می توانند باعث بروز هیپوترمی شوند که شدت آن می تواند بر حسب سن فرد، شاخص توده ی بدنی، میزان چربیهای بدن، سلامت عمومی فرد و همچنین میزان مواجهه فرد با هوای سرد متفاوت باشد.

دلایل دیگر بروز هایپرترمی

 شرایط خاص پزشکی مانند دیابت، تیرویید، مصرف برخی داروها، بروز ترومای شدید و یا مصرف الکل می توانند باعث افزایش خطر ابتلا به هیپوترمی شوند.

چگونه مواجهه با سرما باعث هیپوترمی می گردد؟

هنگام قرار گرفتن در معرض سرما، بیش از 90 درصد گرمای بدن از طریق پوست از بین می رود و بقیه نیز از طریق ریه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

ریسک فاکتورهای هایپوترمی

 افرادیکه احتمال خطر بروز هیپوترمی در آنها بالاست شامل

 افراد کهنسال، نوزادان و کودکان بدون غذا، لباس و گرمای کافی، افراد مبتلا به بیماریهای ذهنی.

افرادیکه زمان طولانی در فضای بیرون هستند.

افرادیکه دارو و یا الکل مصرف نموده اند و در فضای بیرون هستند.

 علایم هیپوترمی در بزرگسالان

 از سرما لرزیدن (لرزیدن یک نشانه ی خوب برای ارزیابی عملکرد سیستم تنظیم حرارت بدن است). تنفس کند، ضعف حافظه، گفتار بریده بریده.

علایم هیپوترمی در نوزادان:

رنگ پوست قرمز کمرنگ، کاهش غیر عادی انرژی.

منبع: webmd.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید