روش های تعیین زمان تخمک گذاری کدامند؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

 

سالهاست که زنان سعی کرده اند زمان دقیق تخمک گذاری را تعیین کنند تا بتوانند باردار شوند و یا با استفاده از زمان تخمک گذاری از بارداری  جلوگیری کنند. 

 

 روش های تعیین تخمک گذاری

  • تقویم
  • نمودار درجه حرارت پایه بدن
  • کیت پیش بینی کننده تخمک گذاری.

 

بیشتر بخوانید:افزایش احتمال باروری با داروی لتروزول


استفاده از تقویم برای تعیین تخمک گذاری 


علامتگذاری زمان قاعدگی افراد بر روی یک تقویم روش قدیمی  برای پیش بینی "زمان باروری" است. این روش پیش بینی تخمک گذاری به بهترین نحو در زنان با قاعدگی منظم 26 تا 32 روزه قابل استفاده است. البته به طورکلی این روش در شناسایی دقیق وقوع تخمک گذاری قابل اتکا نیست.

اگر یک خانم بتواند تغییرات در ترشحات سرویکس خود را یاد بگیرد، تلفیق این دو روش می تواند نتیجه دقیق تری را ارائه دهد. افزایش LH و افزایش سطح استروژن، حدود 16-24 ساعت پیش از تخمک گذاری رخ می دهد.

این افزایش سطوح هورمونی ترشحاتی با قوام سفیده تخم مرغ را در ترشحات واژینال خانم ایجاد می کند.  با این حال، مقاربت اخیر یا سایر منابع افزایش استروژن می تواند باعث تغییر حالت ترشح شود.

 

بیشتر بخوانید:سیکل قاعدگی در زنان چگونه است

 

روش های تعیین تخمک گذاری کدامند؟

 

 

نمودار درجه حرارت پایه بدن در تخمک گذاری


درست قبل از تخمک گذاری، درجه حرارت پایه بدن، افت می کند. در تخمک گذاری و پس از آن، دما در حدود نیم درجه فارنهایت افزایش می یابد. این روش در کنار روشهای دیگر می تواند در تعیین زمان تخمک گذاری کمک کننده باشد.

 

بیشتر بخوانید:علایم تخمک گذاری در زنان کدامند

 

روش های تعیین تخمک گذاری کدامند؟

 

 

کیت پیش بینی تخمک گذاری


شاید قابل اطمینان ترین روش برای پیش بینی تخمک گذاری استفاده از کیت پیش بینی تخمک گذاری است.  هر فرد می تواند بدون نسخه ان را از داروخانه ها و فروشگاههای تجهیزات پزشکی تهیه کند.

کیت مورد استفاده معمول، مقدار LH را در ادرار زن اندازه گیری می کند. وقتی که سطح آن به بالاترین حد رسید، فرض می شود که تخمک گذاری در عرض 24 تا 36 ساعت بعد رخ دهد. مطالعات متعددی انجام شده است که نشان می دهد توجه به دستورالعمل هر کیت و شرکت سازنده ان می توند قبل اعتمادترین نتیجه را به دست دهد

یکی از مشکلات عمده پیش بینی و مستند سازی تخمک گذاری تغییرات چرخه طبیعی است.  اگرچه معمولا حدود 14 روز پس از تخمک گذاری، دوره قاعدگی شروع می شود و این فاصله فاز لوتئال نامیده می شود. با این حال مطالعات مختلف نشان داده اند که طول فاز لوتئال می تواند گاهی بین 10 تا 16 روز باشد. حتی بر طبق مطالعات فاصله زمانی ان می تواند بیشتر از دوره فولیکولی یعنی از روز اول قاعدگی تا تخمک گذاری باشد.

به خاطر داشته باشید که میانگین طول دوره فولیکولی یعنی از ابتدای قاعدگی تا تخمک گذاری هم می تواند بین 15 تا 16.5 روز به اضافه و منهای 2.6 تا 3.5 روز باشد.

 

بیشتر بخوانید:تحریک تخمک گذاری با کلومیفن سیترات

 

روش های تعیین تخمک گذاری کدامند؟

 

متخصصین

آفاق حسن زاده راد

آفاق حسن زاده راد

مامایی و سلامت زنان و زایمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید