روند تکامل حرکتی ، شناختی، بینایی وشنوایی در شیرخواران در پایان 12 ماهگی

view

حرکت در پایان 12 ماهگی کودک

بدون کمک  می نشیند

به خوبی سینه خیز می رود

بر روی دست وزانو خود می ماند

بر روی دست وزانو خود می خزد

برای ایستادن خود را به سمت اشیاء بالا می کشد

با گرفتن وسایل راه می رود

بدون حمایت لحظاتی می ایستد

گفتار  در کودک 12 ماهه

به صحبت ها توجه بیشتری  می کند. ـ به درخواست های ساده والدین پاسخ می دهد (مثلاً گشتن، ایستادن و ...)  ـ به نه گفتن پاسخ مناسب می دهد ـ ژست های ساده مانند تکان دادن سر برای نه گفتن به خود می گیرد.    

هیجانات و ارتباطات در پایان 12 ماهگی

از افراد بیگانه مضطرب شده و خجالت  می کشد ـ با ترک پدر یا مادر گریه می کند ـ به بعضی از افراد و اشیاء خاص علاقه بیشتری نشان می دهند ـ عکس العمل های پدر و مادر در هنگام غذا خوردن ارزیابی می کند ـ عکس العمل های پدر و مادر را به رفتار خود می سنجد (مثلاً عکس العمل شما به هنگام گریه وی درزمان خروج از منزل) ـ در بعضی حالات وحشت زده می شود ـ مادر و پرستار خود را بیشتر از هر کسی ترجیح می دهد ـ برای جلب توجه شما صدا و ژست های خاصی می گیرد. ـ با انگشتان خود غذا می خورد ـ دست ها با پاهای خود را در زمان پوشیدن لباس به نشانه کمک خمیده و  به حالت راست در می آورد ـ برای جلب توجه ازخود صداها وژست های خاص میگیرد. ـ کلمات ماما و دادا و بابا را ادا می کند ـ با کلماتی مانند اُه‌اُه اظهار شگفتی می کند ـ شروع به تقلید لغات می‌کند.

تکاملشناختی در دوازده ماهگی

اشیاء را از راه های مختلف (مانند لرزاندن، پرت کردن، آویزان کردن ) مورد جستجو قرار می دهد. ـ اشیاء قایم شده را براحتی می یابد ـ وقتی اسم کسی را صدا می زنید به درستی به تصویر او در عکس نظر می اندزد. ـ روش استفاده صحیح  از اشیاء را می یابد (مانند نوشیدن فنجان، شانه کردن مو، تلفن زدن، و گوش دادن به رادیو و تلویزیون)

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید