سرطان تیروئید چه علایمی دارد؟

دکتر ستیلا دلیلی

view

سرطان تیروئید چه علایمی دارد؟

سرطان تیروئید

علائم سرطان تیروئید

  • درد یا ناراحتی
  • صدای خشن
  • برآمدگی
  • نفس کم آوردن
  • گلو درد
  • مشکل بلعیدن
  • خس خس
  • گوش درد

درباره سرطان تیروئید

سرطان تیروئید سرطان غده تیروئید است. تیروئید غده ای پروانه ای شکل است که در اطراف جلوی نای قرار دارد. و که چگونگی استفاده بدن از انرژی را کنترل میکند چهار نوع مختلف سرطان تیروئید وجود دارد. رایج ترین نوع که 80 درصد از افراد مبتلا به سرطان تیروئید را تحت تاثیر قرارمی دهد و منجر به رشد تدریجی می شود و به خوبی به درمان پاسخ می دهد . سرفه، یک توده در جلوی گردن، بلع، خشونت صدا و تورم غدد لنفاوی ممکن است نشانه ای از سرطان تیروئید باشد . عوامل خطر برای سرطان تیروئید عبارتند از قرار گرفتن در معرض تابش اشعه، سابقه خانوادگی سرطان تیروئید و سابقه خانوادگی بزرگ شدن تیروئید . هنگامی که زود تشخیص داده شود، درمان با جراحی ، بسیاری از موارد سرطان تیروئید را درمان می کند.

پزشک چگونه سرطان تیروئید را تشخیص میدهد

دکتر شما می تواند سرطان تیروئید با در نظر گرفتن سابقه پزشکی خود و انجام یک معاینه بالینی تشخیص. سایر آزمایشات ممکن است شامل آزمایش خون، سونوگرافی تیروئید و اسکن، و بیوپسی بافت.

عوامل خطر ابتلا به سرطان تیروئید

 سابقه خانوادگی بزرگی تیروئید یا سرطان، اختلالات ژنتیکی خاص، قرار گرفتن در معرض تابش اشعه، زن بودن، سن بیش از40 سال، کمبود ید در رژیم غذایی

درمان سرطان تیروئید

درمان سرطان تیروئید ممکن است شامل: جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید- ید رادیواکتیو - هورمون - پرتودرمانی - شیمی درمانی باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر احساس توده در گردن و یا مشکل در بلع یا تنفس داشتید ، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر شما مشکل تنفسی شدید یا بلع، داشتید به توجه فوری پزشکی نیاز دارید.

انتظار میرود در سرطان تیروئید

درمان به سن فرد، این که آیا سرطان گسترش یافته یا نه ، نوع سرطان تیروئید، و عوامل دیگر بستگی دارد. رایج ترین شکل سرطان تیروئید میزان 93 بقای 10 ساله دارد ، و یکی از درمان پذیرترین سرطان هاست. سرطان تیروئید در مراحل اولیه اغلب بدون علامت است. گاهی اوقات، یک توده یا تورم غدد لنفاوی در طول یک آزمایش فیزیکی معمولی یافت می شود. تومور که بزرگتر می شود، ممکن است به صورت یک توده در گردن همراه با دیگر علائم ظاهر شود.

حقایقی درمورد سرطان تیروئید

احتمال سرطان تیروئید در زنان سه برابر بیشتراز مردان است.

عوامل تشدید کننده سرطان تیروئید

برخی داروها، قرار گرفتن در معرض تابش

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید