سلامت دستگاه گوارش چگونه به خطر می افتد

view

عارضه های گوارشی تقریباً در تمام انسانها در طول دوران زندگی ایجاد می شوند. در برخی موارد این عارضه بخودی خود رفع می شوند در برخی دیگر حتما نیاز به درمانهای دارویی می باشد. عارضه های دستگاه گوارش اغلب به دلیل فاکتورهای زیر اتفاق می افتد.

خوب نجویدن غذاها:

در صورتیکه فرد به اندازه ی کافی غذاای درون دهان خود را نجود و بعد از تنها چند بار جویدن آنرا قورت دهد می تواند باعث شود که عارضه های گوارشی در وی اتفاق افتد. خوب نجویدن غذا می تواند باعث ایجاد نفخ در انسان شود.

قرار گرفتن در موقعیتهای استرس زا و تنش زا:

قرار گرفتن در استرس های روحی و جسمانی از جمله مهمتریم عوامل ایجاد عارضه های گوارشی می باشد. عارضه های گوارشی همچون سوء هاضمه، سندروم روده ی تحریک پذیر، سوء هاضمه و ترش کردن همگی می توانند در اثر تحمل استرس و فشارهای روحی اتفاق افتند. در واقع استرس می تواند باعث هضم غذا را د ر بدن دچار مشکل کند و روند آنرا کند نماید. در موقعیتهای استرس زا، کل انرژی بدن صرف انرژی رساندن به مناطق درگیر شده در استرس می گردد و در نتیجه سیستم هضم غذا در بدن کندتر می گردد و می تواند احتمال بروز عارضه های گوارشی را افزایش دهد.

استعمال دخانیات و سیگار:

در سیگار هزاران ترکیب شیمیایی وجود دارد که این ترکیبات شیمیایی می تواند باعث آسیب رساندن به سیستم گوارش بدن شوند. عارضه های گوارشی همچون سوزش سر دل، زخم معده و التهاب معده از جمله عارضه هایی هستند که می توانند با سیگار کشیدن تشدید شوند. استعمال سیگار همچنین می تواند احتمال بروز التهاب روده و سنگ صفرا را افزایش دهد.
 

مصرف نوشیدنی های الکلی:

مصرف نوشیدنی های الکلی می تواند باعث ایجاد سوء تغذیه در افراد گردد زیرا مصرف اینگونه نوشیدنی ها باعث کاهش اشتهای فرد می تواند گردد. این نوشیدنی ها همچنین می توانند عملکرد عضلات معده ار تحت تاثیر قرار دهند.

عدم مصرف مواد غذایی حاوی فیبر:

فیبر از جمله ترکیباتی است که می تواند به بهبود عملکرد سیستم گوارش انسان کمک نماید. در صورتیکه به مقدار کافی فیبر در طول روز مصرف نکند می تواند باعث بروز یبوست در وی گردد.

مصرف نوشیدنی های حاوی کافیین:

مصرف نوشیدنی های حاوی کافیین می تواند باعث بروز عارضه های گوارشی در انسان گردد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید