سندرم تورت یا بیماری توره را بشناسید

دکتر فرزاد احمدی

view

سندرم تورت یا بیماری توره را بشناسید

سندرم تورت یا بیماری توره 

علائم سندرم تورت

  • کشیدگی عضله (غیردردناک)
  • چشمک زدن چشم ها
  • رفتارهای تکراری
  • پرگویی بسیار زیاد غیر ارادی

سندرم تورت یک بیماری سیستم عصبی است که باعث میشود که فرد حرکات یا صداهای غیر ارادی ای به نام تیک انجام دهد. به عنوان مثال، یک فرد ممکن است سر خود را در یک روش خاص بارها و بارها حرکت می کند، و یا بارها و بارها زبان خود را حرکت دهد. افراد مبتلا به سندرم تورت نمی توانند خود را از داشتن تیک باز دارند. تیک می تواند پیچیده باشد و چندین بخش از بدن را شامل شود مانند چرخاندن سر ، باز کردن دست و پریدن یا یک تیک می تواند ساده و ظریف ترباشد ، مانند خرناس چندین باره. علاوه بر حرکت، تیک همچنین می تواند شامل صدا ها باشد، مانند خرخر. به ندرت، یک فرد مبتلا به سندرم تورت ممکن است فحش را فریاد بزند یا چیزی که شخص دیگری گفته است تکرار کند. استرس یا برخی محرک ها ، مانند یقه تنگ و یا شنیدن خر خر کردن کسی، می تواند تیک را بدتر کند. این سندرم معمولا در دوران کودکی شروع می شود، و پسران سه برابر بیش از دختران درگیر میشوند،. علائم اغلب در نوجوانی و اوایل بزرگسالی بهبود می یابند. اغلب افراد مبتلا به سندرم تورت یاد می گیرند که با تیک خود زندگی می کنند، اما برخی از مردم برای کمک به کنترل علایم شدید تر از دارو استفاده میکنند.

خود مراقبتی در سندرم تورت

مراقبت از خود برای سندرم تورت ممکن است شامل: درک محرک ها برای یادگیری چگونه مخفی کردن تیک ها ، مدیریت، یا سرکوب تیک در صورت لزوم شود.

پزشک چگونه  سندرم تورت را تشخیص میدهد

دکتر شما می تواند سندرم تورت را با در نظر گرفتن تاریخچه پزشکی و مشاهده علائم تشخیص دهد.

عوامل خطر ابتلا به سندرم تورت

عوامل خطرساز: داشتن یک پدر یا مادر مبتلا به سندرم تورت

درمان سندرم تورت

 بسیاری از مردم مبتلا به سندرم تورت راه هایی برای مدیریت تیک می یابند و نیازی به درمان ندارند. در هنگام نیاز، درمان ممکن است شامل: دارو برای کمک به سرکوب شدید تیک باشد ، رفتار درمانی و دیگر انواع درمان بیماریهای همراه مانند OCD، ADHD، یا افسردگی

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

هر کسی با علائم سندرم تورت برای تعیین علت باید دکتر خود را ببیند. اگر شما افکار مرگ یا خودکشی یا احساس شبیه به آن داشتید ممکن است به خودتان آسیب برسانید، فورا کمک پزشکی دریافت کنید.

انتظار میرود در سندرم تورت

تیک اغلب برای اولین بار در گردن یا سر رخ می دهد و تمایل به شروع در 5 سالگی تا 10است . تیک فیزیکی معمولا قبل از شروع تیک آوازی رخ میدهد.. شدت علائم می تواند در طول زمان متفاوت باشد. تیک ممکن است در مکان های مختلف و در تعداد متفاوت از تکرار اتفاق بیافتد. شدت تیک معمولا در دوران نوجوانیبیشتر و تمایل به بهبود در اواخر نوجوانی و اوایل بزرگسالی است.در بسیاری از مردم شرایط بدتر نمیشود ، اما حدود 10 درصد از مردم همچنان به سندرم تورت و بزرگسالان مبتلا هستند.

عوامل تشدید کننده سندرم تورت

اضطراب، هیجان، استرس، محرک هایی مانند یقه تنگ و یا دیدن خر خر کردن کسی یا سرفه موجب وخیم تر شدن وضعیت میشود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید