سندروم حاد پرتو (ARS) یا مسمومیت پرتویی

دکتر هادی توزنده جانی

view

سندروم حاد پرتو (ARS) یا مسمومیت پرتویی

سندروم حاد پرتو یا مسمومیت پرتویی یا بیماری ناشی از تابش اشعه

علاِئم

  • دردیاناراحتی
  • سرفه کردن
  • اسهال
  • خستگی
  • سردرد
  • راش پوستی
  • نفس کم آوردن

درباره بیماری ناشی از تابش اشعه

بیماری تشعشع زمانی رخ می دهد که بدن شما تحت تاثیر دوز بالایی از اشعه، معمولا در یک زمان کوتاه قرار گرفته باشد. این بیماری می تواند منجر به مرگ شود بنابراین نیاز به توجه فوری پزشکی دارد. تهوع، استفراغ، اسهال و آسیب های پوستی علائم اولیه هستند. به طور کلی، بیشتر قرار گرفتن در معرض تابش اشعه شدید باعث بروز علائم میشود. بیماری تشعشع توسط تابش اشعه با دوز کم، مانند اشعه X و CT اسکن ایجاد نمی شود. حوادث در نیروگاه های هسته ای، از جمله نیروگاه فوکوشیما دایچی در ژاپن در سال 2011، معمولا علت این بیماری عنوان میشوند.

آیا میدانید مردم به مقادیر اندکی هر روز در معرض تابش از منابع طبیعی مانند خورشید قرار می گیرند. Pierre Curie، پیشگام در رادیواکتیویته، قبل از اینکه خطرات آن شناخته شود، اغلب یک نمونه از رادیوم در جیب کت خود برای نشان دادن به دوستانش حمل میکرد. حادثه نیروگاه هسته ای چرنوبیل، اوکراین، باعث 134 مورد بیماری تشعشع در میان کارگران کارخانه و اولین پاسخ دهندگان شد، اما هیچ کدام در میان جمعیت عمومی نبود. از بین بردن لباس می تواند تا 90 درصد آلودگی رادیو اکتیو را از بین ببرد.

خود مراقبتی در بیماری ناشی از تابش اشعه

در داخل یک اورژانس تابش، و داخل یک ساختمان سالم اقامت کنید. سپس، در صورت امکان: لباس، کفش و لوازم جانبی را از تن خارج کنید و پس از مهر و موم کردن آنها را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و کیسه را در مکانی امن قرار دهید تا زمانی که بتوانید آن را به خارج انتقال دهید. دوش گرفتن و شستن کامل بدن با آب و صابون و ایستفاده از لباس های تمیز

پزشک چگونه بیماری ناشی از تابش اشعه را تشخیص میدهد

برای تشخیص بیماری تشعشع، پزشک در مورد علائم و قرار گرفتن در معرض اشعه سوال میکند، معاینه فیزیکی و پرسش درمورد سابقه ی پزشکی انجام میشود. همچنین پزشک ممکن است، آزمایش مدفوع و ادرار و خون انجام دهد و از یک سنجشگر میزان اشعه برای اندازه گیری اشعه جذب شده در بدن شما استفاده کند.

عوامل خطر ابتلا به بیماری ناشی از تابش اشعه

قرار گرفتن در معرض تابش زیاد

درمان بیماری ناشی از تابش اشعه

درمان بیماری تشعشع ممکن است شامل: حذف مواد رادیواکتیو با شستن بدن با آب ولرم و صابون، نظارت بر سطح تابش، گرفتن یدید پتاسیم برای جلوگیری از جذب ید رادیواکتیو توسط تیروئید، که می تواند به سرطان تیروئید منجر شود، گرفتن Prussian blue که رنگی است که ذرات رادیواکتیو را در روده ها به دام می اندازد و آنها را نگه می دارد تا دوباره توسط تزریق DPTA (اسید pentaacetic دی اتیل تری آمین)، که به مواد رادیو اکتیو یا سموم اتصال پیدا میکند، جذب شوند و به این ذرات کمک کند تا از طریق ادرار از بدن خارج شوند، تزریق Neupogen، که باعث تحریک رشد سلول های سفید خون میشود، تا آسیب به مغز استخوان را درمان کنند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر تصور می کنید در معرض اشعه با دوز بالا قرار گرفته اید، به اورژانس مراجعه کنید.

انتظار میرود در بیماری ناشی از تابش اشعه

در عرض چند دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض تابش اشعه، ممکن است شما دچار حالت تهوع و استفراغ، و اسهال شوید. این حالت ممکن است به مدت چند دقیقه و در طی چند روز تکرار شود. در عرض چند ساعت، پوست شما ممکن است قرمز و متورم شود، مانند زمانیکه دچار آفتاب سوختگی بدی شده باشید، بعضی موهای شما ریزش پیدا میکنند. زخم پوست شما ممکن است التیام یابد و شما ممکن است برای مدت کوتاهی قبل از بازگپشت علائم احساس سلامتی کنید، سپس علائم ادامه پیدا میکند همراه با تب، کاهش اشتها، و احتمالا تشنج و کما. این مشکلات می تواند برای چند ساعت یا چند ماه به طول انجامد. پیش آگهی بیماری بستگی به مقدار تابش دارد. در موارد شدید، شخص معمولا در عرض چند هفته یا چند ماه جان خود را از دست میدهد. اما کسانی که جان سالم بدر می برند تا دوسال برای برای بازماندگان، ممکن است طی دو سال بهبود یابند و التیام مشکلات پوستی نیز تا سه سال طول میکشد.

میزان ابتلا به بیماری ناشی از تابش اشعه

بیماری تشعشع بسیار نادر است. از زمانیکه بمباران اتمی ژاپن در طول جنگ جهانی دوم، اتفاق افتاد کمتر از 500 مورد مسمومیت تابش در سراسر جهان گزارش شده است.

اقدامات فوری در مورد بیماری ناشی از تابش اشعه

بلافاصله رفتن به اورژانس یک بیمارستان اگر شما در معرض دوز بالایی از اسشعه در زمان کوتاهی قرار گرفتید مانند یک اورژانس هسته ای.

حقایقی درمورد بیماری ناشی از تابش اشعه

مرگ ناشی از بیماری تشعشع معمولا توسط تخریب مغز استخوان، که منجر به عفونت و خونریزی داخلی میشود، ایجاد می شود.

عوامل تشدید کننده بیماری ناشی از تابش اشعه

میزان بالای پرتو و قرار گرفتن در معرض نزدیک تر و طولانی تر آن

دکتر هادی توزنده جانی

دکتر هادی توزنده جانی۳۷ مطلب

جراحی عمومی
استان گیلان ، شهر رودبار، خلیل آباد،بن بست بهار، تلفن:. ٠١٣٣۴۶٢٣٧٨۴ رشت، خیابان نواب کوچه مهر ساختمان پارس نو شماره تماس:٠١٣٣٣١١٧٧٩٩

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید