سندروم پس از ضربه به سر چیست

دکتر امیر رضا قایقران

view

سندروم پس از ضربه به سر

سندروم پس از ضربه به سر

علاِئم

  • سردرد
  • اختلالات حافظه
  • به سختی تمرکزکردن

درباره سندروم پس از ضربه به سر

سندروم پس از ضربه به سر زمانی اتفاق می افتد که علایم پس از ضربه به سر و دیگر تروماهای وارد شده به سر،ادامه یابند.سردرد، سرگیجه، اضطراب، کج خلقی، تغییرات خلقی، اختلال در حافظه و تمرکز و دیگر علایمی که یا بلافاصله پس از ضربه به وجود می آیند یا چندین روز یا ماه بعدتر.اینکه دقیقا چه شرایطی باعث به وجود آمدن این سندروم می شود، مشخص نیست اغلب پس از ضربه به سر ناشی از تصادفات یا بعد از جراحات ورزشی به وجود می آید.درمان مشخصی برای این سندروم وجود ندارد و پزشکان درمان علامتی می کنند.یعنی تنها علایم ناشی از این بیماری را درمان می کنند.

آیا میدانید

تصادفات ماشین، موتورسیکلت، دوچرخه و تصادفات عابر پیاده شایع ترین جراحات مغزی را در افراد زیر 75 سال باعث می شوند.در افراد 75 ساله و بالاتر، سقوط دلیل اصلی آسیب مغزی است.

خود مراقبتی در سندروم پس از ضربه به سر

کسانی که به این سندروم مبتلا هستند، تا زمانی که علایم شان از بین نرفته است،در فعالیت های ورزشی شرکت نکنند.بسته به نوع و شدت علایم ، کارهای زیر می تواند کمک کننده باشد: محدود کردن فعالیت های جسمی و ذهنی خواب و استراحت خوب ارتقا عادات بهداشتی با پزشکتان در مود اینکه چه زمانی به کار برگردید، صحبت کنید مواظب باشید که سقوط نکنید با پزشکتان در مورد ورزش کردن صحبت کنید. رفته رفته میزان مطالعه تان را افزایش دهید.با این کار به بهبود تمرکزتان کمک می کنید. اگر حافظه تان مشکل پیدا کرده است، لیستی از کارهایی که می خواهید انجام دهید را تهیه کنید تا یادتان نرود.

پزشک چگونه سندروم پس از ضربه به سر را تشخیص میدهد

با گرفتن شرح حال و انجام معاینه فیزیکی، انجام سی تی اسکن، ام آر آی و یا نوار مغزی که فعالیت الکتریکی مغز را ثبت می کند، این سندوم تشخیص داده می شود.

عوامل خطر ابتلا به سندروم پس از ضربه به سر

عوامل خطر این بیماری عبارتند از: تصادفات، افسردگی، کمبود حمایت اجتماعی، میانسال بودن،سالمندی، یا خیلی جوان بودن

درمان سندروم پس از ضربه به سر

بسته به علایم بیمار درمان های زیر اتخاذ می شود: دارودرمانی، درمان روانپزشکی، ؟؟، بازخورد زیستی، جراحی

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما هر کدام از علایم ضربه به سر را بیش از یک هفته داشتید، به پزشک مراجعه کنید.اگر این علایم شدید بودند، سریعا به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.

انتظار میرود در سندروم پس از ضربه به سر

بعضی علایم سندروم پس از ضربه به سرعت از بین می روند و دیگر علایم آن مانند خستگی ممکن است به سختی از بین بروند.مراجعه به پزشک مغز و اعصاب، کار خوبی جهت تشخیص به موقع این سندروم است. افرادی که به این سندروم مبتلا می شوند معمولا بیشتر از سه ماه این علایم را دارند.و از هر ده نفر، یک نفر تا یک سال علایم این سندروم را خواهند داشت. درمان ین بیماری بستگی به علایم بیمار دارد.پزشک داروهایی را برای تسکین سردرد تجویز می کند.بازخورد زیستی( یک روش رمانی است) برای تقویت حافظه و تمرکز، موثر است. برای درمان افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات روحی روانی که بر اثر ابتلا به این سندروم ایجاد شده است، می توان از داروهای ضدافسردگی استفاده کرد.هم چنین کمک گرفتن از درمانگری که آسیب های مغزی را تجربه کرده است، می تواند مفید باشد.

میزان ابتلا به سندروم پس از ضربه به سر

هر ساله، 1.4 میلیون نفر در آمریکا از صدمات مغزی می بینند. و 40 % آنها بعد از آسیب دیدن مبتلا به سندروم پس از ضربه به سر می شوند.

حقایقی درمورد سندروم پس از ضربه به سر

در 90 % موارد این سندروم خفیف است.

عوامل تشدید کننده سندروم پس از ضربه به سر

اعمال فشار، استرس و مصرف الکل باعث تشدید این سندروم می شوند.

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید