سواستفاده جسمی چگونه است؟

دکتر محمدرضا حبیبی فر

view

سواستفاده جسمی چگونه است؟

سواستفاده جسمی

علاِئم

  • استخوان شکسته (شکستگی های متعدد)
  • کبودی های متعدد
  • شکستگی استخوان(یک استخوان)

درباره سواستفاده جسمی

هر کسی می تواند قربانی سواستفاده جسمی باشد.کودکان، نوجوانان، مردان، زنان و حتی افراد بزرگسال! اغلب افرادی که دیگران را مورد سواستفاده قرار می دهند، مشکلاتی دارند که نمی توانند آنها را تحمل کنند بنابراین به شدت ضربه می بینند. سو استفاده جسمی شامل موارد زیر است: زدن، سیلی زدن، مشت زدن، فشار دادن، نیشگون گرفتن، تکان دادن و لرزاندن، خفه کردن، فشار دادن گلو به منظور خفه کردن کسی، لگد زدن و سوزاندن است.سو استفاده جسمی علاوه بر اینکه درد جسمی ایجاد می کند، ترس و مشکلات روانی نیز برای فرد به همراه دارد.بعضی از افراد بعد از اینکه مورد سواستفاده قرار می گیرند، احساس گناه می کنند و از کسی کمک نمی گیرند.در صورتی که لازم است فرد دیگری در جریان این اتفاق باشد.پلیس، کارشناسان و متخصصان حوزه لامت، مراکز نخصصی حل اینگونه مشکلات می توانند ازفردی که مورد سواستفاده قرار گرفته است، مراقبت پزشکی و روانی کنند و به فرد سو استفاده گر نیز کمک کنند.

آیا میدانید نوجوانانی که توسط فرد مورد علاقه شان مورد سواستفاده قرار گرفته اند، بیشتر نوجوانانی که از آنان سواستفاده نشده از مواد مخدر، سیگار، قرص های رژیمی استفاده می کنند و خودکشی می کنند.کسانی که سیستم حمایتی خوبی مانند دوست، فامیل و همسایه داشته باشند بهتر این بحران را پشت سر می گذارند و از خودشان و فرزندانشان مراقبت می کنند. داشتن یک گوش شنوا در این شرایط بیسار کمک کننده و مفید خواهد بود.

خود مراقبتی در سواستفاده جسمی

اگر فردی مورد سو استفاده قرار گرفته است، موارد زیر می تواند برای او کمک کننده باشد: مراجعه به سایت: www.ndvh.org اطلاع به پلیس، دوست، پزشک و یا یک روحانی مراجعه به مراکزی که از ین افراد حمایت می کنند. گرفتن حکم جلب فرد سو استفاده گری که همچنان فردمورد سو استفاده را تهدید می کند.

پزشک چگونه سواستفاده جسمی را تشخیص میدهد

پزشک برای معاینه فرد را معاینه می کند و در مورد چگونگی وقوع حادثه از او سوالاتی می پرسد.عکسبرداری با اشعه ایکس، سی تی اسکن و ام آر آی برای تشخیص اینکه کجا آسیب دیده است نیز مفید است.

عوامل خطر ابتلا به سواستفاده جسمی

از عوامل خطر این مشکل میتوان به : سو مصرف مواد یا الکل، مشکلات روانی مانند: افسردگی، بارداری ناخواسته، مورد سو استفاده قرار گرفتن در کودکی ، بی خانمانی، کسانی که از طریق رابطه جنسی با دیگران درآمد کسب می کنند و ؟؟ اشاره کرد.

درمان سواستفاده جسمی

درمان شامل موارد زیر است: درمان شکستگی ها، پیوند پوست یا جراحی پلاستیک در موارد سوختگی، و شرکت در گروه های حمایت کننده

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر کسی شما یا فرزندتان را مورد سواستفاده قرار داد سریعا به پزشک اطلاع دهید.

انتظار میرود در سواستفاده جسمی

این مشکل منجر به اضطراب، اختلال استرس بعد از وقوع حادثه می شود. کودکانی که در فضای خشن بزر می شوند،بیشتر به مشکلات رفتاری و روحی مبتلا می شوند و در درس و مدرسه ضیف هستند.این کودکان ممکن است خودآزاری کنند.مشاوره روانشناسی برای افرادی که مورد سواستفاده قرار گرفته اند مفید است.

میزان ابتلا به سواستفاده جسمی

هر ساله 1/3 میلیون زن و 1 میلیون کودک قربانی سو استفاده جسمی می شوند.سواستفاده جسمی هم چنین بین بزرگسالان، مردان نیز شایع است.

حقایقی درمورد سواستفاده جسمی

حدود 30 % از مردم در اطرافشان زنی را می شناسند که توسط دوست پسر یا همسرش مورد سواستفاده جسمی قرار گرفته است.

عوامل تشدید کننده سواستفاده جسمی

اگرکسی به این افراد کمک نکند، شرایط شان بدتر می شود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید