سینوزیت حاد Acute Sinusitis Deasease

view

علاِیم سینوزیت حاد

 • درد یا ناراحتی
 • تورم
 • تنفس بد
 • سرفه کردن
 • کاهش بویایی
 • کاهش چشایی
 • خستگی
 • تب
 • سردرد
 • درد درحرکت چشم ها
 • آبریزش بینی
 • گلو درد
 • درد با تماس
 • چرک
 • گرفتگی بینی
 • تنفس بینی سخت
 • ترشح پشت بینی

درباره سینوزیت حاد

سینوزیت حاد ، نوعی التهاب سینوس ها است که به وسیله ی عفونت ها ایجاد می شود و کمتر از 4 هفته طول می کشد. سینوزیت معمولا زمانی ایجاد می شود که تورم، التهاب، و مخاط ناشی از سرماخوردگی، راه بینی را مسدود می کند. این پیشامد، رشد باکتری ها را آسان تر می کند .
ارگانیسم ها می توانند گاز تولید کنند و هنگامی که سینوس هایتان تخلیه نشود، فشار ایجاد شده و سبب گسترش عفونت می شود. ویروس ها رایج ترین عوامل ایجاد سینوزیت حاد هستند، اما باکتری ها، قارچ ها و آلرژی ها نیز می توانند باعث آن شوند. درد و حساسیت سینوس رایج اند. اما درد شدید می تواند نشان دهنده ی آبسه یا عوارض دیگر باشد.

آیا میدانید

تغییرات فشار در سفرهای هوایی می تواند سینوس ها را تحت فشار قرار داده و سبب افزایش ناگهانی و دردناک علایم شود. اگر شما دچار عفونت سینوس هستید، پیش از سفر هوایی، تحت درمان قرار بگیرید تا بتوانید به آزادانه ترین شکل ممکن نفس بکشید. استفاده از یک اسپری ضد تنگی نفس می تواند کمک کننده باشد. سینوس ها حفرات توخالی ای در جمجمه هستند. وظیفه ی آنها تصفیه، گرم کردن و مرطوب کردن هوایی است که نفس می کشیم. شما هشت سینوس دارید، چهارتا در هر سمت بینی. بزرگ ترین سینوس ها پشت استخوان گونه در هر سمت بینی قرار گرفته و شکلی شبیه اهرام وارونه دارند.

خود مراقبتی در سینوزیت حاد

در نشانه های ابتدایی درد سینوس، شما ممکن است بتوانید با عفونت، به وسیله ی شستن سینوس هایتان در خانه توسط سرنگ بینی یا سرم بینی که با آب نمک گرم پر شده است، سر کنید. از مصرف بیش از حد آنتی هیستامین اجتناب کنید؛ آن ها میتوانند سبب خشک شدن سینوس هایتان و سوزش شوند. شما می توانید از اسپری های ضد خفگی غیر نسخه ای، در صورت تایید پزشکتان، استفاده کنید؛ اما نه بیشتر از 1 تا 3 روز، چرا که آنها ممکن است سبب بازگشت تنگی نفس شوند. درمان های طبیعی که می توانند به برخی افراد کمک کنند،شامل بروملین و بخور است. اگر دچار ترشحات خون آلود و تغییررنگ داده سینوس یا درد شدید هستید، هر چه سریعتر به پزشک خود مراجعه کنید.

پزشک چگونه سینوزیت حاد را تشخیص میدهد

پزشکان سینوزیت شما را با پرسیدن تاریخچه پزشکی و انجام معاینه بدنی تشخیص خواهند داد. سی تی اسکن، رادیوگرافی، و ام آر آی نیز ممکن است برای تشخیص دقیق عفونت سینوس، استفاده شود. پزشکان معمولا درون بینی را معاینه می کنند یا درون سینوس ها را با نور روشن میکنند تا اگر مسدود شده اند بفهمند. در بعضی موارد، پزشک ممکن است دستور کشت باکتریایی یا تست آلرژی را بدهد.

درمان سینوزیت حاد

درمان های سینوزیت ممکن است شامل این موارد باشد: شست و شوی مخاط بینی با آب نمک گرم (سرم نمکی) یا اسپری بینی آب نمک، کمپرس های گرم، آنتی بیوتیک برای عفونت های باکتریایی، کورتیزون و دیگر اسپری های بینی ضدالتهاب و کنترل آلرژی، روش های تخلیه سینوس، آنتی هیستامین های خوراکی و یا ضد گرفتگی

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر برای بیش از چند روز درد و حساسیت سینوس دارید و یا ترشحات بینی خونی، غلیظ، و زرد رنگ دارید، برای گرفتن نوبت با پزشکتان تماس بگیرید. اگر سرگیجه دارید یا به علت درد و فشار سینوس دچار عدم تعادلید و نمی توانید بلافاصله خود را به پزشک همیشگی تان برسانید، باید به مراقبت های ویژه یا اورژانس مراجعه کنید.

انتظار میرود در سینوزیت حاد

موارد خفیف سینوزیت حاد، معمولا ویروسی، تنها چند روز طول می کشند و عموما با درمان های خانگی از بین می روند. اگرچه سینوزیت می تواند به یک عفونت تمام عیار باکتریایی همراه با تب، لرز، و درد شدید سینوس تبدیل شود. پزشکان معمولا برای عفونت های باکتریایی آنتی بیوتیک تجویز می کنند. برای موارد شدید، دکتر ممکن است برای کمک به تخلیه ی سینوس، کورتیزون تجویز کند. در موارد نادر، دکتر طی جراحی، سینوس را باز می کند تا به عفونت عمیق برسد. با درمان صحیح، بیشتر عفونت های سینوس طی یک تا دو هفته درمان می شوند، اما برخی به آنتی بیوتیک بیشتری نیاز دارند. افراد زیادی دچار سینوزیت مزمن می شوند.

میزان ابتلا به سینوزیت حاد

حدود افراد در طول یک سال به سینوزیت مبتلا می شوند.

حقایقی درمورد سینوزیت حاد

سینوزیت یکی از 5 تشخیص برتری است که پزشکان برای آن آنتی بیوتیک تجویز می کنند.

عوامل تشدید کننده سینوزیت حاد

آلرژی ها، آلودگی هوا، اجاق های هیزمی، سیگار کشیدن، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، اختلالات ایمنی، پولیپ بینی، استنشاق مواد مخدر درون بینی

از پزشک خود بپرسید

چگونه می توانم از عفونت سینوس جلوگیری کنم؟
آیا به آنتی بیوتیک نیاز دارم؟ آیا به آلرژی مربوط است؟
آیا اسپری بینی ای وجود دارد که باید استفاده کنم؟
اگر درد سینوس من با داروها از بین نرود ، چه؟

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید