شانس بقای ایمپلنت در سیگاریها کاهش می یابد

view

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر علیرضا زالی که در اولین کنگره نمایندگی مرکزی ICOI در ایران سخن می گفت، خاطرنشان کرد: خوشبختانه پیشرفت های بسیار چشمگیری در حوزه ایمپلنت توسط دانشمندان و دندان پزشکان برجسته ایرانی کسب شده است .

وی ادامه داد: امروزه افزایش کیفیت زندگی بیماران، نکات مثبت فیزیولوژی توسط ایمپلنت، افزایش قدرت عملکردی حفره دهانی و فراهم نمودن جنبه های زیبایی، این روش را به عنوان روشی جذاب معرفی می کند .

دکتر زالی با انتقاد از حجم قابل توجه پوسیدگی های دندانی و مشکلات متعدد دندانی در کشور به خصوص در گروه های سنی مختلف، اظهار داشت: به همین علت ایمپلنت از بحث علمی خارج و به یک بحث مهم جدی در حوزه سلامت کشور تبدیل شده است و  خوشبختانه همکاران ما در سال های اخیر توانستند به پیشرفت های بسیار جدی در این زمینه دست یابند .

وی در خصوص اینکه میزان موفقیت در ایمپلنت به عوامل مختلفی بستگی دارد، ابراز داشت: یکی از مهمترین عوامل،  انتخاب مناسب بیمار، محل ایمپلنت و استفاده بهینه از تکنیک ها و مهارت ها در تکنیک جراحی در ایمپلنت است. تجربیات جهانی حاکی از آن است که میزان موفقیت فردی که بیش از 50 ایمپلنت را به صورت موفق انجام داده است، بیش از 2 برابر فردی است که کمتر از 50 عمل را در گذشته تجربه کرده است.

استقرار ایمپلنت نیازمند کیفیت و کمیت استخوان های مناسب فکی

رییس کل سازمان نظام پزشکی ادامه داد: در به کار گیری انواع تکنیک ها، برخی با نوآوری های دندان پزشکان ایرانی همزمان و موجب نزدیکی میزان موفقیت دندان پزشکان ایرانی در حوزه ایمپلنت به آمار جهانی شده است که دستاوردی بزرگ برای دندان پزشکان ایرانی محسوب می شود .

وی با تاکید بر اینکه برای استقرار ایمپلنت نیازمند کیفیت و کمیت استخوان های مناسب فکی هستیم، افزود: در کشور ما بیماران با انواع بیماری های دهانی و دندانی به خصوص بیماری پریودنتیت که موجب تحلیل فرآیندهای استخوانی در اثر التهاب می شود مراجعه می کنند، این در حالی است که عفونت های دهانی و دندانی و به خصوص بهداشت پایین دهان می تواند شانس موفقیت ایمپلنت را به شدت کاهش دهد .

دکتر زالی موفقیت ایمپلنت را تنها معطوف به همه مسایل حفره دهانی ندانست و در ادامه گفت: مسایل عمومی و سیستمیک از جمله تغذیه افراد روی این مهم تاثیرگذار است. برخی از بیماری های عمومی چون بیماری دیابت کنترل نشده، بیماری های خود ایمنی و بیماری های واسکولیتی می توانند زمینه موفقیت ایمپلنت را کاهش دهند .

در آینده نیاز به ایمپلنت در کشور روبه فزونی خواهد بود

وی با اشاره به اینکه در آینده نیاز به ایمپلنت در کشور روبه فزونی خواهد بود، تصریح کرد: افزایش کیفیت زندگی افراد و افزایش طول عمر در آینده، ایمپلنت را به بحث مهم در حوزه دندان پزشکی میانسالی و سالمندی تبدیل می کند. همچنین تروما و حوادث ترافیکی شایع در کشور می تواند آسیب های جدی را به حفره دهانی و صورت وارد کند که در این زمینه ایمپلنت بخش مهمی از استراتژی درمان را تشکیل می دهد .

رییس کل سازمان نظام پزشکی اضافه کرد: روش های نوین جراحی رادیکال برای خارج ساختن تومورهای دهانی و دندانی موجب می شود بخشی از جایگزینی آن ها با روش ها و تکنیک های ایمپلنت انجام شود. به علت توسعه روش های جراحی پیشرفته، پیچیده و رادیکال در سرطان های دهان و دندان باز هم نقش ویژه ای را برای ایمپلنت باید قایل بود .

بسیاری از خدمات ایمپلنت باید در سن مناسب و با انتخاب بیمار انجام  شود

وی با بیان اینکه سن در موفقیت ایمپلنت بسیار موثر است، گفت: با افزایش سن شانس موفقیت های ایمپلنت کمتر می شود. در این خصوص افراد زیر 60 سال عموما شانس موفقیت بیشتری را نسبت به افراد بالای 60 سال دارند و بنابراین بسیاری از خدمات ایمپلنت باید در سن مناسب و با انتخاب بیمار انجام  شود .

زالی ادامه داد: گاهی اگر سن افراد از 70 بگذرد، امکان دارد ایمپلنت کارایی و اثر بخشی خود را از دست داده و این برخلاف گذشته که گاهی اوقات ایمپلنت را به عنوان آخرین گام درمانی تلقی می کردند، امروزه ایده نوین دندان پزشکی در این است که ایمپلنت در همان بخش های آغازین درمان و جزو استراتژی درمانی گنجانده شود .

وی پوکی استخوان را بیماری نسبتا شایع به خصوص در بانوان بعد از یایسگی عنوان کرد و اظهار داشت: مطالعات مناقشه برانگیزی در رابطه با اثربخشی ایمپلنت با پوکی استخوان وجود دارد. برخی مطالعات حاکی از آن است که نه تنها پوکی استخوان مانع از اثر بخشی ایمپلنت نیست بلکه موفقیت ایمپلنت را نیز کاهش نمی دهد .

رییس کل سازمان نظام پزشکی خاطرنشان کرد: این در حالی است که مطالعاتی دیگر حاکی از آن هستند که پوکی استخوان می تواند استخوان های حفره دهانی و فکین را تحت تاثیر قرار داده و شانس موفقیت ایمپلنت را کاهش دهد.

وی همچنین رفتارهای دندانی بیماران را یکی دیگر از عوامل موفیت ایمپلنت بر شمرد و ابراز داشت: به طور مثال افرادی که قطعات یخ و یا اجسامی مانند آجیل و تنقلات را با دندان می شکنند، به علت فشار غیر طبیعی که به ایمپلنت وارد می شود، در معرض آسیب قرار می گیرند.

ابتلا به عفونت و التهاب به شدت اثر تخریبی در موفقیت ایمپلنت خواهد گذاشت

دکتر زالی در خصوص عادت دندان قروچه در برخی افراد، افزود: دندان قروچه در فردی که ایمپلنت دارد، به شدت اثرات منفی می گذارد و اصلاح دندان قروچه نکته بسیار مهمی است که باید رعایت شود. توجه به بهداشت دهان و دندان بعد از ایمپلنت بسیار حایز اهمیت است و در صورت عدم رعایت آن، در صورت ابتلا به عفونت و التهاب به شدت اثر تخریبی در موفقیت ایمپلنت خواهد گذاشت .

 

وی مراجعات منظم فرد به دندان پزشک را بعد از گذاشتن ایمپلت حایز اهمیت خواند و خاطرنشان کرد: دندان پزشک باید مرتب حفره دهانی و ایمپلنت را از نظر سلامت، کارایی، موثر بودن و یا احیانا وجود التهابات بافت های نگهدارنده اطراف عفونت های همزمان و مسایلی از این قبیل رصد کند تا در صورت بروز مشکل به رفع آن بپردازد در غیر این صورت نه تنها بار مالی را برای بیمار دارد بلکه موفقیت کمتری را نیز به دنبال خواهد داشت .

زالی در خصوص تحلیل استخوان های فکی خاطرنشان کرد: بخشی از این مهم به مسایل تغذیه ای و بخشی به علت مراجعات کم به دندان پزشک می باشد و التهاب و عفونت منجر به کاهش ضخامت بافت استخوانی می شود .

حجم استخوان و تراکم استخوان فکی، پیش آگهی موفقیت کاری ایمپلنت

وی با تاکید بر اینکه یکی از عوامل اصلی در پیش آگهی موفقیت کاری ایمپلنت، حجم استخوان و تراکم استخوان فکی است، گفت: 4 نوع طبقه بندی از نظر حجم و تراکم استخوان فک داریم. متاسفانه بسیاری از بیماران ایرانی در مراجعه برای ایمپلنت، در تیپ 3 یا 4 قرار می گیرند .

 رییس کل سازمان نظام پزشکی اذعان داشت: به طور مثال در تیپ 4 کمتر از 25 درصد شرایط مطلوب متراکم استخوانی وجود دارد. خوشبختانه در کشور با پیشرفت تکنیک های تقویتی استخوان از گرفت های استخوانی استفاده می شود تا استخوان تحلیل رفته با استفاده از پیوند استخوان تقویت شود و دندان پزشکان ایرانی در این زمینه توفیقات فراوانی را کسب کرده اند .

 وی ادامه داد: افرادی که با تحلیل استخوانی فکی مواجه هستند، می توان با استفاده از روش های تقویتی استخوان و استفاده هوشمندانه از گرفت ها و پیوندهای استخوانی، شانس ایمپلنت را برای این افراد فراهم کرد.

دکتر زالی استفاده از مواد دخانی و به خصوص سیگار را در موفقیت ایمپلنت تاثیرگذار دانسته و افزود: مطالعات حاکی از آن است که سیگار موجب کاهش اکسیژن بافت های نگهدارنده لثه، دهان و دندان شده و می تواند فرآیند التهاب را تشدید کند همچنین سیگار و تنباکو، تشکیل پلاک دندانی، عفونت و التهاب دندانی را با سرعت و حجم بیشتری ایجاد می کند که هر دو، عوامل مضر برای بقای ایمپلنت هستند .

وی با اشاره به اینکه افرادی که بعد از ایمپلنت، سیگار و یا سایر مواد دخانی را کنار نگذاشتند، شانس بقای ایمپلنت در آن ها به صورت تصاعدی کاهش یافته است، ابراز داشت: افرادی که از ایمپلنت استفاده می کنند باید حتما در مصرف دخانیات تجدید نظر کنند .

رییس کل سازمان نظام پزشکی با ابراز خرسندی از انتخاب ایران به عنوان هشتمین کشور رسمی در component society ICOI که بزرگترین نهاد بین المللی در عرصه ایمپلنت است، اظهار داشت: این موفقیت را به جامعه علمی ایرانی و دندان پزشکی کشور تبریک گفته و برای همه افرادی که در حوزه ایمپلنت در کشور فعال بودند، آرزوی موفقیت دارم .

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم با برقراری تفاهمنامه مشترک بین سازمان نظام پزشکی با ICOI که بر فرآیند علمی و فرآیند اعتبار بخشی این مدارک بین المللی نظارت می کنند، موفق باشیم .

زالی با بیان اینکه بخش های صلاحیت حرفه ای سازمان نظام پزشکی در صدور این گواهینامه بین المللی ارایه نظر و ارایه طریق می دهد، گفت: نظام پزشکی برای افرادی که می خواهند از مدارک پزشکی در خارج از ایران استفاده کند، از برگه استنادی تحت عنوان good standing استفاده می کند .

وی اظهار داشت: از جمله موارد توافقی با همکاران در ICOI آن است که فردی که از نظر علمی و صلاحیت حرفه ای مورد تایید نظام پزشکی باشد، good standing دریافت خواهد کرد بنابراین از نظر جنبه های اعتبار بخشی بر مفهوم دوره های نوین ایمپلنت می تواند بسیارتاثیرگذار باشد .

گفتنی است نهاد ICOI بزرگترین نهاد آموزشی درمانی پژوهشی در عرصه ایمپلنتولوژی در دنیا است و در بیش از 100 کشور دنیا برنامه هابی مختلف آموزشی و درمانی را انجام می دهند. اهمیت ICOI از این نظراست که بزرگترین ارکان ساختارمند در بحث نظارت، توسعه و تعالی ایمپلنت در عرصه جهانی است. خوشبختانه به علت کارهای بسیار برجسته که در حوزه ایمپلنت در ایران انجام شده، کشور ما توفیق داشته به عنوان هشتمین کشور در عرصه جهانی به عنوان component society توسط ICOI انتخاب شود و این کنگره به نوعی همزمان با انتخاب ایران به عنوان هشتمین کشور component society ICOI جهانی است

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید