ضد آفتاب مانع عوارض اشعه‌ ماورابنفش خورشید

view

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مریم قیاسی کارشناس نظارت بر مواد آرایشی و بهداشتی دانشگاه همدان، با اشاره به قدرت نفوذ و آسیب رسانی اشعه ماورابنفش خورشید گفت: این اشعه‌ موجب چروک های عمیق، لک و آسیب های جدی مانند ضایعات غیر سرطانی و تومور های سرطانی در پوست می شود.

وی افزود: اشعه ماورابنفش یا UV دارای طیف طول موجی از 100 تا 400 نانومتر است، که بسته به کوتاه­تر شدن طول موج، نفوذ پذیری آن هم بیشتر می شود.

قیاسی اظهار کرد: بر اساس این طیف طول موج، اشعه UV را به سه دسته UV-A و UV-B و UV-Cتقسیم می کنند. UV-C که دارای بیشترین قابلیت نفوذ با کوتاه­ترین طول موج است، معمولا از لایه ازون جو عبور نمی کند و قابلیت آسیب زایی و سرطانزایی بیشتری دارد،UV-Bهم عامل اصلی آفتاب سوختگی و UV-A هم عامل برنزه کردن پوست است.

کارشناس نظارت بر مواد آرایشی و بهداشتی، به قابلیت تغییر هر سه نوع UV در ماده وراثتی یا همان DNA اشاره کرد و گفت: انواع UV ها می تواند عامل سرطان و چین و چروک و پیری پوست باشد. با توجه به چنین شرایطی استفاده از ضد آفتاب ها ضروری است.

وی با تاکید بر استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی را با توصیه پزشک و با توجه به علایم استاندارد و مجوزهای بهداشتی لازم، به مصرف کنندگان توصیه کرد لوازم آرایشی و بهداشتی خود را از داروخانه ها و فروشگاه های معتبر خریداری کنند.

قیاسی افزود: نوع ضد آفتاب (کرم، ژل، لوسیون یا اسپری) براساس نوع مصرف و میزان سطح مورد استفاده و هم چنین ترجیح فرد بر سرعت جذب و یا ناپیدا بودن آن در هنگام مصرف، تعیین می شود.

وی تصریح کرد: در هنگام خرید علاوه بر نوع محصول، توجه به درجه SPF آن از لحاظ طیف پوشش ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید دقت کرد که کرم با طیف وسیع پوشش دهنده UV-A و UV-B (هر دو با هم ) خریداری شود.

قیاسی افزود: برای کودکان بهتر است از محصولات مخصوص کودکان که ملایم تر است استفاده شود، نوع ضد آفتاب نیز برای کودکان باید به گونه ای انتخاب شود که استفاده از آن راحت بوده و به چشم یا دهان آنها وارد نشود.

وی به زمان ماندگاری اثر محصولات ضد آفتاب موجود اشاره کرد و گفت: در حال حاضراین ماندگاری در حد 2 و در نهایت 3 ساعت است. که پس از این مدت، دوباره به نواحی در معرض نور آفتاب، باید ضد آفتاب زده شود.

قیاسی یادآورشد: اگر پوست­تان چرب و یا مستعد آکنه است از کرم های دارای پایه الکل(به صورت ژل)استفاده کنید. ضد آفتاب دارای پایه الکل را نباید به هیچ وجه برای پوست های ملتهب یا دارای اگزما بکار برد.

کارشناس نظارت بر مواد آرایشی و بهداشتی به وجود محصولات تقلبی در کنار مارک های معتبر در بازار اشاره و خاطر نشان کرد: این محصولات را تا حد امکان از نمایندگی مجاز خریداری و به تاریخ انقضا آن دقت کنید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید