عفونت ریه چه علائم، تشخیص و درمانی دارد؟

دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

view

عفونت ریه چه علائم، تشخیص و درمانی دارد؟

عفونت ریه یا ذات الریه

علاِئم

 • دردیاناراحتی
 • بدن درد
 • لرز
 • سرفه کردن
 • خستگی
 • احساس عدم دریافت کافی هوا
 • تب
 • سردرد
 • نفس کم آوردن
 • تعریق بیش از حد
 • تعریق شبانه
 • اشکال در صحبت کردن

درباره ذات الریه

پنومونی همان عفونت ریوی معمول است که توسط باکتری یا ویروس ایجاد می شود. باکتری ها عامل بسیاری از موارد ذات الریه در بزرگسالان است. کودکان بیشتر به پنومونی ویروسی مبتلا می شوند . ویروس آنفولانزای ویژه در افراد مسن می تواند باعث پنومونی شود، استنشاق مواد غذایی، اسید معده، مواد شیمیایی سمی، دود، قارچ، و یا مواد دیگر نیز می تواند باعث ذات الریه شود. پنومونی می تواند خفیف یا تهدید کننده زندگی باشد و ممکن است موجب سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، درد قفسه سینه، تب و لرز شود. افراد مسن، کودکان، افراد با سیستم ایمنی ضعیف، وافراد مبتلا به بیماری های مزمن بیشتر در معرض خطر عوارض ناشی از ذات الریه هستند. درمان سینه پهلو ممکن است شامل استراحت و مراقبت از خود در خانه و یا بستری شدن در بیمارستان است ، درمان با آنتی بیوتیک ها، و اکسیژن، بسته به شدت علائم دارد . اکثر مردم در حدود 2 هفته بهبود می یابند. واکسن به جلوگیری از برخی از انواع شایع تر ذات الریه در افراد در معرض خطرکمک می کند.

آیا میدانید ذات الریه می تواند کشنده باشد - به ویژه برای افراد مسن. در زندگی بسیاری از افراد مشهور ، مشهود است : جیم هنسون، خالق ماپت، در سن 53 سالگی از ذات الریه باکتریایی مرد. فرد آستر در سن 88 بعد از سرماخوردگی بدی که تبدیل به ذات الریه شد ، درگذشت . چارلز برانسون، مرد سخت و قهرمان فیلم، در سن 81 سالگی از ذات الریه درگذشت. جیمز براون، پدرخوانده ی روح، از عوارض ناشی از ذات الریه در سن 73 سالگی درگذشت.

خود مراقبتی در ذات الریه

خود مراقبتی = پنومونی می تواند جدی باشد پس مهم است قبل از خود درمانی ذات الریه به پزشک مراجعه کنید.خود مراقبتی برای پنومونی ممکن است شامل: استراحت - عدم استعمال سیگار- مصرف داروهای ضد درد در صورت نیاز؛ کودکان و نوجوانان نباید آسپرین، مصرف کنند زیرا با یک بیماری نادر اما خطرناک به نام سندرم ریس مرتبط است. نوشیدن مقدار زیادی مایعات - سرفه کردن به پاک شدن ریه ها از عفونت کمک می کند ، خود قبل از استفاده از هرنوع شربت سرفه با پزشک خود صحبت کنید.

پزشک چگونه ذات الریه را تشخیص میدهد

دکتر می تواند با در نظر گرفتن سابقه پزشکی و انجام یک معاینه بالینی ذات الریه را تشخیص دهد . سایر آزمایشات ممکن است شامل آزمایش خون و ادرار، رادیوگرافی قفسه سینه، و آزمایش خلط باشد .

عوامل خطر ابتلا به ذات الریه

مسن بودن، زندگی درخانه سالمندان، سیگار کشیدن، ابتلا به آنفولانزا یا سرماخوردگی اخیرا، داشتن آسم، ابتلا به بیماری های مزمن ریوی ، داشتن سیستم ایمنی ضعیف، عمل جراحی اخیر یا آسیب دیدگی، سابقه ی سکته مغزی، داشتن مشکل جدی سلامتی مانند بیماری های قلبی

پیشگیری از ذات الریه

پیشگیری واکسن ذات الریه است برای هر کسی بالای 65 سال توصیه می شود، جوان تر از سن 4 یا هر کسی با یک سیستم ایمنی ضعیف یا بیماری های مزمن است. واکسن آنفولانزا جلوگیری می کند پنومونی ناشی از ویروس آنفولانزا است و برای همه توصیه می شود. شستن دست های خود به طور منظم، به ویژه هنگامی که شما افرادی که بیمار هستند اطراف هستند، می تواند کمک به جلوگیری از بیماری از گسترش است.

درمان ذات الریه

درمان ذات الریه ممکن است شامل: آنتی بیوتیک برای پنومونی باکتریایی ضد ویروس - درمان با اکسیژن و استروئیدها باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر تب و سرفه با مخاط سبز، زرد، یا قهوه ای، داشتید همچنین اگر سرماخوردگی یا آنفلوآنزا بدتر شد با پزشک خود تماس بگیرید. اگر اشکال در تنفس، درد قفسه سینه، یا گیجی داشتید به دنبال کمک فوری پزشکی باشید.

انتظار میرود در ذات الریه

معمولا، ذات الریه به سرعت با سرفه ای که با مخاط زرد یا قهوه ای تب بالا، لرز، درد قفسه سینه و تنگی نفس همراه است ، شروع می شود می شود. در افراد بزرگسالممکن است گیجی و یا تغییر ذهنی ظاهر شود. ذات الریه پیاده روی که علائم روزها یا هفته ها بعد از سرماخوردگی یا دیگر بیماری با علائم خفیف تر و سرفه خشک رخ می دهد. بسیاری از افراد در خانه در عرض 2 هفته با استراحت و با دارو بهبود می یابند در صورت نیازافراد با علائم جدی تر ممکن است برای جایگزینی مایعات و مبارزه با عفونت با آنتی بیوتیک و یا داروهای دیگر به بستری نیاز داشته باشند.

میزان ابتلا به ذات الریه

بیش از 3 میلیون نفر در ایالات متحده هر سال به ذات الریه مبتلا می شوند.

حقایقی درمورد ذات الریه

ذات الریه ششمین علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است .

عوامل تشدید کننده ذات الریه

سیگار کشیدن، داشتن سیستم ایمنی ضعیف، و یا داشتن بیماری مزمن

بیشتر بخوانید :

علت کبودی در بدن چیست؟

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید