عفونت گوش در سگ: علایم و درمان

دکتر کورش فضایی

view


عفونت گوش در سگها معمولا توسط باکتری ها یا مخمرها ایجاد میشوند. جرب گوش ، رشد بیش از حد مو، رطوبت و یا واکس، تومورها واجسام خارجی، آلرژی ها و کم کاری تیرویید همه می توانند عوامل موثر در بروز عفونت گوش باشند. حمام کردن مکرر، شنا و روشهای نادرست تمیز کردن گوش همچنین می توانند به عفونت منجر شوند. از آنجا که کانال گوش سگ از خارج به داخل ابتدا رو به پایین و تقزیبا عمودی بوده سپس به صورت افقی ادامه می یابد ، آب یا هر جسم خارجی در این کانال در تله افتاده خروج آن به سمت بالا مشکل و در نتیجه سگ ها به طور خاص به عفونت گوش مستعد می شوند.چگونه می توانم بدانم گوش سگ من عفونی شده ؟

علایم زیر ممکن است نشان دهد که لازم است گوش سگ شما توسط یک دامپزشک معاینه شود:
خاراندن گوش و یا منطقه اطراف گوش
ترشح قهوه ای، زرد و یا خونی
بوی بد گوش
قرمزی
تورم
پوسته و یا دلمه در داخل گوش خارجی
ریزش مو در اطراف گوش
مالش گوش و اطراف آن منطقه بر روی زمین یا مبلمان
تکان دادن سر و یا کج نگه داشتن سر
از دست دادن تعادل
حرکات غیر معمول چشم
راه رفتن دایره وار
کاهش یا از دست دادن شنوایی
به یاد داشته باشید که سگ ها درد را همیشه با علایم ظاهری روشن نشان نمی دهند، افزایش ناگهانی عصبانیت و حمله می تواند به عنوان یک شاخص از درد باشد. هر گونه تغییرات رفتاری ناگهانی نیازمند باید یک معاینه دامپزشکی فوری است.
کدام سگ ها بیشتر مستعد ابتلا به عفونت گوش هستند؟
سگ هایی که مبتلا به آلرژی بوده یا آنانی که دارای گوش خارجی افتاده هستند( مانند cocker spaniels ، golden retrievers و poodle ) به عفونت گوش مستعدتر می باشند. سگ هایی که دارای رشد بیش از حد مو در کانال گوش هستند (schnauzers)نیز ممکن است بیشتر به عفونت گوش مبتلا شوند.

چگونه عفونت گوش تشخیص داده میشود؟
یک دامپزشک معمولا می تواند عفونت گوش را با بررسی کانال گوش و پرده گوش با یک اتوسکوپ معمولی شبیه به دستگاه های مورد استفاده پزشکی انسانی تشخیص دهد. برای این معاینه ممکن است نیاز به آرام بخش باشد به خصوص اگر حیوان در ناحیه گوش درد زیادی احساس نماید. نمونه ای از ترشحات گوش ممکن است ار جنبه آلودگی به باکتری، مخمر و یا انگل بررسی شود. اگر یک عفونت باکتریایی محتمل باشد دامپزشک شما ممکن است یک نمونه از ترشحات گوش را جهت تعیین نوع باکتری عامل عفونت به آزمایشگاه بفرستد. آزمایشات تکمیلی دیگر (مانند بررسی کم کاری غده تیرویید) با تشخیص دامپزشک ممکن است انجام شود.
از آنجا که علل متعدد و عوامل موثر مختلفی می تواند باعث عفونت گوش در سگ گردند، یک تشخیص دقیق و به موقع در موفقیت درمان نقش بسزایی خواهد داشت.

چگونه می توان از عفونت گوش سگ جلوگیری کرد؟
گوش سگ خود را به طور منظم در خصوص ترشحات، بو، تورم و دیگر علایم پیش گفته عفونت بررسی نمایید
اگر کانال گوش کثیف به نظر می رسد، آنرا با استفاده از پنبه آغشته به محلول توصیه شده توسط دامپزشک به آرامی تمیز نمایید.اما به یاد داشته باشیم این کار نباید با فشار ، عمقی و یا به دفعات تکرار شود زیرا باعث تحریک مجرای گوش میانی می شود.
خشک کردن صحیح و با احتیاط گوش های افتاده پس از ورود آب در مواقعی مانند پس از استحمام و یا آب تنی و حذف عوامل و بیماری های زمینه ای و مستعد کننده می تواند به پیشگیری از بروز و یا تکرار عفونت گوش در سگ کمک نماید.
پوست داخلی گوش بسیارظریف است، برای حفظ سلامت گوش سگتان از دامپزشک خود بخواهید روش مناسب تمیز و خشک کردن گوش را به شما نشان دهد.
اگر مو در اطراف دهانه کانال گوش سگ شما زیاد رشد می کند هر چند وقت آنها را کنده
• (
در صورت تحمل سگ) و یا کوتاه کنید.

چگونه عفونت گوش سگ درمان می شود؟


اغلب اوقات عفونت گوش را می توان با یک تمیز کردن به روش درست و سپس مصرف داروی مناسب در خانه درمان نمود. دامپزشک شما ممکن است بسته به مورد داروی موضعی و یا خوراکی تجویز نماید. در برخی از سگ عفونت های مکرر گوش شایع می باشد.

 

بیشتر بخوانید 

آنفولانزا و عفونت گوش در کودکان
تقریباً سه چهارم کودکان حداقل یکبار قبل از 3 سالگی سرماخوردگی یا آنفلوانزا را تجربه می نمایند
کشف ژنی که باعث افزایش عفونت های گوش در کودکان می شود
محققان موفق به کشف یک منطقه ژنی شده اند که خطر ابتلای کودک به عفونت گوش میانی را افزایش می دهد.
آنچه باید از عفونت گوش بدانیم
علایم عفونت گوش در کودکان و بزرگسالان چیست؟

 

منبع: www.aspca.org

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید