علائم و درمان آمبولی ریوی یا لخته خون در ریه

دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

view

علائم و درمان آمبولی ریوی یا لخته خون در ریه

 آمبولی ریوی یا لخته خون در ریه 

علاِئم

  • دردیاناراحتی
  • تورم
  • سرفه کردن
  • احساس عدم دریافت کافی هوا
  • نفس کم آوردن
  • تعریق بیش از حد
  • قش کردن
  • درد با تماس
  • تنفس سخت
  • حس عذاب

امبولی ریوی در واقع وجود لخته در داخل رگ است، که از انجا به ریه انتقال پیدا میکند و همانجا ساکن میشود.شما ممکن است دچار تنفس های کوتاه،حتی در مواقع استراحت،واحساس سکته قلبی کنید.این اتفاق جز اورژانس ها محسوب میشود،چون یک امبولی بزرگ ریوی یا چندتا امبولی کوچک میتواند کشنده باشد.درمان استاندارد رقیق کردن خون است.بیستر افراد دارای امبولی ریوی نجات یافته اند. افرادی که مسن ترند و دارای بیماری زمینه ای هستند،یا به زودی تشخیص داده نمیشوند در خطر بالاتری از مرگ قرار دارند.

خطر ابتلا به آمبولی بعد از سن شصت سالگی، هر ده سال دو برابر میشود.بیشتر افراد با آمبولی کشنده ریوی سی تا شصت دقیقه بعد از شروع علایم میمیرند.

خود مراقبتی در آمبولی ریوی

این استراتژی های خود مراقبتی،از بازگشت مجدد بیماری جلوگیری میکند: استفاده از جوراب های سفت برای جلوگیری از ترومبوز ورید عمقی،راه بروید و پاهای خود را در طول مسافرت ها هریک ساعت انعطاف دهید.بعد از جراحی بلند شوید و هرچه زودتر راه رفتن را شروع کنید.

پزشک چگونه آمبولی ریوی را تشخیص میدهد

پزشک از شما تاریخچه بیماری میگیرد و معاینه فیزیکی انجام میدهد.ممکن است به اولتراسوند،سیتی،یا اسکن ریه،ازمایش خون،الکتروکاردیوگرام،انژیوگرافی ریوی،،سونوگرافی،یا عکس قفسه سینه یا ام ار آی نیاز داشته باشد.

عوامل خطر ابتلا به آمبولی ریوی

شانس و احتمال ابتلای شما به ترومبوز ورید عمقی و امبولی ریوی بیشتر است اگرکه سابقه ی خانوادگی امبولی یا لخته خون دارید،قبلا سابقه امبولی ریوی داشته اید،اگرکه بستری شده بودید یا به تازگی عمل جراحی داشتید یا اخیرا استخوانتان شکسته شده است،برای ساعتها جایی نشسته یا سرپا ایستاده اید،(مثل پرواز با هواپیما)؛حاملگی؛خوردن داروهای هورمونی جایگزین شده یا کنترل تولد،چاقی و سیگار،داشتن سرطان ، سکته قلبی یا ضربه.

درمان آمبولی ریوی

درمان امبولی ریوی شامل داروهای انتی کواگولانت و ترومبولیتیک برای از بین بردن لخته، پروسیجر ها یی که با استفاده از کاتتر لخته را خارج میکنند، جراحی برای خارج کردن لخته؛فیلتر وناکاوا،فیلتر فلزی که قبل از رسیدن لخته به ریه انهارا نابود میکند.

انتظار میرود در آمبولی ریوی

آمبولی ریوی معمولا در عروق عضلات عمیق پا یا لگن تشکیل میشود؛شرایطی که به آن ترومبوز ورید عمقی میگویند.تنها علایم ترومبوز ورید عمقی، درد و ادم و تندرنس پاهاست.وقتی که لخته به ریه میرسد،میتواند باعث نفس های کوتاه،درد قفسه سینه سرفه شود. پزشک یا جراح عروق ممکن است برای از بین بردن لخته به شما دارو دهد. یا کاتتری را برای خارج کردن لخته قرار دهند.در شرایط مرگبار و حیاتی،سعی میکنند که با جراحی لخته را خارج کنند .بعد از درمان،شما به داروهای آنتی کواگولان مثل وارفارین برای شش ماه یا بیشتر نیاز دارید.اگر که شما نمیتوانید از دارو درمانی استفاده کنید،پزشک راه دیگری برای جلوگیری از امبولی های آینده در نظر میگیرد،شما ممکن است به یک فیلتر فلزی در ورید اصلی ،وناکاوا،نیاز داشته باشید تا از رسیدن لخته به ریه ها جلوگیری کند.

اقدامات فوری در مورد آمبولی ریوی

اگر که تنفس های کوتاه و درد قفسه سینه یا سرفه ی خونی بدون علت دارید اگر علایمی در پای خود مثل درد و ورم دارید به مرکز اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.

حقایقی درمورد آمبولی ریوی

ازهر ده مورد دارای امبولی ریوی،نه تای آنها بخاطر لخته خون شکل گرفته در پاها به وجود می آید.

عوامل تشدید کننده آمبولی ریوی

درد قفسه سینه با حرکت و نفس عمیق بدتر میشود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید