علائم و درمان نقص دیواره بین بطنی

دکتر حسن اسماعیلی

view

علائم و درمان نقص دیواره بین بطنی

نقص دیواره بین بطنی

نقص دیواره بین بطنی ،درواقع سوراخی است که بعضی کودکان با ان به دنیا می ایند.در موارد نادر؛بعضی بزرگسالان میتوانند پس از یک سکته قلبی دچار این عارضه شوند.پزشکان نمیدانند که چه عاملی در کودکان باعث این اختلال میشود.اگر سوراخ کوچک باشد،هیچ علامتی ندارد. اما اگر سوراخ بزرگ باشد باعث تنفس های کوتاه،رنگ پریدگی،کبود شدن رنگ پوست،عدم توانایی در اضافه کردن وزن،یا ضربان قلب سریع میشود.

بیشتر مبتلایان به این بیماری در همان معاینات روتین نوزادی تشخیص داده میشود اما بعضی اوقات تا بزرگسالی هم نمیتوانند بیماری را تشخیص دهند.

علاِئم نقص دیواره بین بطنی

  • پوست آبی رنگ
  • صربان قلب سریع
  • نفس کم آوردن
  • از دست دادن وزن (غیر ارادی)
  • قش کردن
  • تنفس سریع

پزشک چگونه نقص دیواره بین بطنی را تشخیص میدهد

پزشک کودک را معاینه میکند و از شما سوال هایی در ارتباط با تاریخچه پزشکی کودک می پرسد.پزشک برای شما عکس برداری اشعه ایکس ،الکتروکاردیوگرام و اکو کاردیوگرام،کاتتریزاسیون قلبی و ام ار ای درخواست میکند.

عوامل خطر ابتلا به نقص دیواره بین بطنی

نوشیدن الکل و داروهای ضد تشنج در دوران بارداری

درمان نقص دیواره بین بطنی

بتا بلوکر ها یا دیگوکسین برای نگه داشتن ضربان قلب در یک سطح منظم،دیورتیک ها برای کاهش سطح مایعات ،جراحی برای ترمیم سوراخ،کاتتریزاسیون برای تعمیر سوراخ است.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

در صورت داشتن هرگونه علامت نقص دیواره بین بطنی به پزشک مراجعه کنید.اگر کودک شما در تنفس مشکل دارد،تعریق غیر معمول دارد،یا لبها و پوست و بستر ناخن کبود دارد سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

انتظار میرود در نقص دیواره بین بطنی

اگر سوراخ کوچک باشد،پزشک کودکتان به غیر از مشاهده کار دیگری انجام نمی دهد.بسیاری از سوراخ های کوچک با گذشت زمان به خودی خود بسته میشوند.کودکان با سوراخ های بزرگ و علامت دار، نیاز به دارو درمانی یا جراحی برای بستن سوراخ ها دارند.سوراخهای بزرگ که درمان نشوند میتوانند عارضه ایجاد کنند مثل نارسایی قلبی.

میزان ابتلا به نقص دیواره بین بطنی

حدود دو تا هفت درصد از کودکان در جهان با این مشکل متولد میشوند.

حقایقی درمورد نقص دیواره بین بطنی

حدود بیست و پنج درصد از نوزادان متولد شده با مشکل قلبی دچار این عارضه می باشند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید