علاپم و درمان ندولها یا گره های تیروئید

دکتر ستیلا دلیلی

view

علاپم و درمان ندولها یا گره های تیروئید

ندولها یا گره های تیروئید

علاِئم ندولهای تیروئید

  • درد یا ناراحتی
  • تورم
  • برآمدگی
  • نفس کم آوردن
  • مشکل بلعیدن

درباره ندولهای تیروئید

ندول تیروئید رشد شایع و غیر طبیعی در غده تیروئید ،که رشد و سوخت و ساز بدن را تنظیم می کند، میباشد. کمبود ید، بیماری تیروئید، کیست، التهاب یا سرطان باعث ندول های تیروئید میشود. ندول ها تقریبا همیشه خوش خیم یا غیرسرطانی هستند، و به ندرت نشانه های سرطان تیروئید را دارند. شما معمولا نیازی به درمان ندول خوش خیم ندارید، اما اگر سرطانی باشد باید از طریق عمل جراحی برداشته شود. درمان های دیگر به علایم بستگی دارد.

آیا میدانید اپرا وینفری، کیم کارتلو و تیپر گور باشد کسانی بودند که ندول های تیروئید داشتند. زنان چهار برابر مردان احتمال ابتلا به ندول های تیروئید را دارند. افراد ساکن در مناطق دارای کمبود ید، بیشتر ندول تیروئید می گیرند.

خود مراقبتی در ندولهای تیروئید

اگر دکتر شما نظارت بر ندول خوش خیم تیروئید را تجویز کرده است، از انجام برنامه درمانی همراه با آزمایشات، مطمئن شوید.

پزشک چگونه ندولهای تیروئید را تشخیص میدهد

دکتر تاریخچه پزشکیتان را بررسی و یک معاینه بالینی انجام می دهد. دکتر ممکن است آزمایش خون، نمونه برداری با سوزن ظریف، و یا یک اسکن تیروئید و یا سونوگرافی انجام دهد.

عوامل خطر ابتلا به ندولهای تیروئید

سابقه خانوادگی ندول های تیروئید یا سرطان تیروئید، پیری، زن بودن، و قرار گرفتن در معرض امواج مضر خطر ابتلا به ندول های تیروئید را افزایش می دهد. همچنین، زندگی در مناطقی از جهان با کمبود ید مواجه اند.

درمان ندولهای تیروئید

درمان ممکن است شامل : کنترل میزان هورمون تیروئید یا درمان های دیگر برای کوچک شدن ، وعمل جراحی ، باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما احساس رشد غده در گردن و یا مشکل در بلع یا تنفس دارید، به دکتر خود مراجعه کنید.

انتظار میرود در ندولهای تیروئید

در زنان مسن احتمال ندول تیروئید بیشتر است. شما احتمالا هیچ نشانه ای ندارید ، هر چند ممکن است یک توده در گردن را لمس و حس کنید و یا مشکل بلع داشته باشید. دکتر ممکن است با یک آزمایش فیزیکی معمولی آن را تشخیص دهد. به احتمال بسیار زیاد، ندول خوش خیم است و پزشک تنها بخواهد هر شش تا 12 ماه بر آن نظارت داشته باشد. اما اگر به علت بزرگی توده مشکلی در تنفس یا بلع دارید می توان اقدام به برداشتن تحت عمل جراحی کند. اگر چه سرطان در ندول تیروئید نادر است، اما احتمال آن در افراد زیر 30 سال و یا بیش از 60 سال بیشتر است.

حقایقی درمورد ندولهای تیروئید

تنها 5 از ندول های تیروئید سرطان تیروئید است.

بیشتر بخوانید :

هیپوتیروئیدیسم

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید