علل، علائم و درمان سرگیجه وضعیتی خوش خیم

دکتر امیر رضا قایقران

view

علل، علائم و درمان سرگیجه وضعیتی خوش خیم

BPPV

BPPV (سرگیجه وضعیتی خوش خیم) معمولا یک شرایط موقت است که روی تعادل  شما اثر میگذارد.معمولا با تغییر ناگهانی وضعیت سر بوجود می آید که باعث حس ناگهانی چرخش میشود. سرگیجه با شیفت کریستالهای کلسیم در گوش داخلی بوجود می آید که بطور نرمال به مغز برای دانستن موقعیت شما نسبت به اجسام اطراف کمک میکند. بطور نرمال این کریستالها سیگنالهایی به سمت مغز ارسال میکنند که باعث تعادل شما میشود . اما با BPPV سیگنالها بیش از حد میشوند . که باعث حس چرخش شما یا اتاق میشود . BPPV ممکن است در نتیجه آماس گوش داخلی باشد ،که یک التهاب یا عفونت ویروسی در بخشی از گوش داخلی میباشد . اغلب اوقات علت آن معلوم نیست . در کنار حس چرخش یا سرگیجه ، BPPV ممکن است باعث تهوع و گاهی اوقات استفراغ شود .

بیش از نیمی از افراد بالای 70 سال میگویند که آنها مشکل مداوم سرگیجه و تعادل دارند . در افراد بالای 65 سال علت اصلی صدمات کشنده و غیر کشنده افتادن میباشد . و بیش از نیمی از مرگ های ناشی از تصادف در این گروه سنی ناشی از افتادن بدلیل عدم تعادل میباشد .

BPPV رایج ترین علت سرگیجه در آمریکاست .

عوامل تشدید کننده سرگیجه وضعیتی خوش خیم

سیگار کشیدن ، حرکت ، الکل

علائم سرگیجه وضعیتی خوش خیم

  • سرگیجه
  • تهوع واستفراغ
  • احساس چرخش

خود مراقبتی در سرگیجه وضعیتی خوش خیم

BPPV میتواند با در خانه ماندن و مصرف داروهای ناراحتی حرکتی درمان شود . برای ارزیابی علائم سرگیجه خودتان نزد پزشک بروید بخصوص اگر بیش از یک هفته طول کشیده یا علائم بدتر شده .

پزشک چگونه سرگیجه وضعیتی خوش خیم را تشخیص میدهد

پزشک یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد، از قبیل آزمون گوش ، و سوالاتی درباره علائمتان و تاریخچه پزشکی از شما میپرسد .برای رد کردن دیگر شرایط جدی تر ، پزشک مکن است تست های دیگری از قبیل تست خون ، سی تی اسکن ، MRI ، و تست شنوایی را درخواست کند .

عوامل خطر ابتلا به سرگیجه وضعیتی خوش خیم

سن بالا ، داشتن صدمات کوچک به سر یا عفونت ویروسی ، داشتن جراحی گوش ، داشتن حرکات تکراری سر وقتی در حال کار با کامپیوتر هستید .

بیشتر بخوانید :

سرگیجه را جدی بگیرید

درمان سرگیجه وضعیتی خوش خیم

سرگیجه گوش داخلی اغلب بدون درمان برطرف میشود . پزشک ممکن است داروهایی برای کاهش سرگیجه و تهوع تجویز کند . پزشک همچنین ممکن است شما را به یک فیزیوتراپ یا دیگر متخصصان سلامتی از قبیل متخصص گوش، حلق ، بینی ارجاع دهد . متخصصان با آموزش های خاص میتوانند شما را به سوی یک سری حرکات سر سوق دهند که باعث تکان خوردن کریستالهای کلسیم به بیرون از کانال گوش داخلی میشود . این مانورها بنام مانورهای Epley شناخته میشود ، که میتواند در درمان سرگیجه ناشی از گوش داخلی موثر باشد .

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر علائم بهبود نیافت با پزشک ملاقات کنید . همچنین ، اگر سرگیجه یا تب ، خشکی گردن ، یا حساسیت به نور داشتید فورا با پزشکتان تماس بگیرید . این علائم میتواند نشانه ای از عفونت ویروسی جدی باشد از قبیل مننژیت . سرگیجه همراه با مشکل شنوایی و زنگ زدن گوش میتواند نشانه ای از تومور خوش خیم گوش داخلی باشد . این علائم باید توسط یک پزشک بررسی شود . برای دیدن پزشک رانندگی نکنید . سرگیجه رانندگی را خطرناک میکند . اگر سرگیجه با هر یک از علائم سکته از قبیل ضعف یا بی حسی در یک طرف بدن ، از دست دادن بینایی ، اختلال در صحبت کردن همراه شد با اورژانس تماس بگیرید یا مراقبت های پزشکی فوری دریافت کنید .

انتظار میرود در سرگیجه وضعیتی خوش خیم

BPPV در افراد مسن رایج تر است . میتواند بدون دلیل واضحی بوجود آید . یا میتواند بعد از عفونت ویروسی ، از قبیل سرماخوردگی یا آنفلوآنزا بوجود آید . وقتی این اتفاق می افتد ، شما احساس ناگهانی چرخش می کنید .احساسی شبیه به چرخش بروی صندلی چرخان یا دوچرخه سوای در پارک تفریحی. تغییر موقعیت سر میتواند باعث شروع یا بدتر شدن علائم شود . اکثر افراد احساس راه رفتن ، چرخیدن ، یا افتادن از تخت را تجربه میکنند . در طی این رویداد ، رانندگی کردن یا کار با ماشین آلات میتواند خطرناک باشد . اغلب ، BPPV بدون درمان طی چند هفته تا چند ماه خود به خود بهبود میابد . درمان با داروهای مورد استفاده برای ناراحتی های حرکتی میتواند به تسکین علائم کمک کند . کند کردن حرکات چرخشی سر و ورزش های دیگری که میتوانید از فیزیوتراپ یا متخصصان سلامتی دیگر یاد بگیرید میتواند روی کنترل علائم تاثیر بگذارد . بعد از اولین حادثه ، BPPV ممکن است از بین برود ، و بعد از ماهها یا سالها عود کند

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید