علل، علائم و درمان نارسایی آئورت

دکتر حسن اسماعیلی

view

علل، علائم و درمان نارسایی آئورت

نارسایی آئورت 

دریچه آئورت به طور معمول باز و بسته میشود. و به جریان خون اجازه میدهد از قلب به سرخرگ اصلی بدن پمپ شود. با نارسایی آئورت، دریچه به طور کامل بسته نمیشود و قسمتی از خون به داخل قلب نشت میکند و این باعث می شود قلب سخت تر کار کند تا بتواند خون را به تمام قسمت های بدن برساند. سرانجام، این موضوع می تواند به نارسایی قلبی منجر شود.

دریچه های سوراخ دار با افزایش سن ایجاد می شوند. اکثر افراد بیش از 80 سال سن دارای درجاتی از نارسایی آئورت می باشند. نشت دریچه آئورت همچنین می تواند با عفونت، رسوب کلسیم در دریچه، یا یک دریچه ی دو گوشه ایجاد شود. علائم نارسایی آئورت معمولا در طول زمان افزایش می یابد. در موارد نادر، ممکن است به طور ناگهانی و بدون هشدار ایجاد گردد. که این می تواند نتیجه عفونت، دیسکسیون آئورت توراسیک، و یا ضربه به دریچه و یا عروق ایجاد شود. هنگامی که این مشکل اتفاق می افتد، می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

افراد مبتلا به نارسایی آئورت اغلب نیاز به دریچه آئورت جایگزین در برخی از مراحل بیماری دارند. گزینه ی جایگزین برای دریچه قلبی، یک دریچه ی مکانیکی و یا یک دریچه ی بیولوژیکی  است که یا از بافت حیوانی ساخته شده است و یا از بدن انسان بازیابی شده است. دریچه های مکانیکی با دوام تر از دریچه های بافتی هستند، اما این دریچه ها در معرض خطربیشتری برای لخته شدن خون هستند. افراد با دریچه مکانیکی تا آخر عمر نیاز به مصرف رقیق کننده های خون دارند.

عوامل تشدید کننده نارسایی آئورت

نارسایی آئورت در مردان نسبت به زنان شایع تر است.

برخی داروها، اضافه وزن، کمبود منیزیم، اضافه بار آب (آب آشامیدنی بیش از حد و خوردن بیش از حد نمک)، فشار خون بالا

علائم نارسایی آئورت

  • درد یا ناراحتی
  • تورم
  • سرگیجه
  • خستگی
  • ضربان قلب نامنظم
  • سبک سری
  • تپش قلب(لرزش قلب)
  • نفس کم آوردن
  • غش کردن
  • ضعف (عمومی)

خود مراقبتی در نارسایی آئورت

این اهمیت دارد که شما با پزشک خود همکاری نزدیکی داشته باشید و یک زندگی سالم در پیش بگیرید:

رژیم غذایی سالم، از لحاظ فیزیکی فعال و عدم کشیدن سیگار

پزشک چگونه نارسایی آئورت را تشخیص میدهد

پزشک یک تاریخچه پزشکی از شما تهیه خواهد کرد، و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. نارسایی آئورت اغلب می تواند بر اساس علائم فیزیکی تشخیص داده شود، اما پزشک ممکن است آزمایشات دیگر مانند اشعه X و اکوکاردیوگرافی جهت مشاهده ی تصویر قلب انجام دهد.

عوامل خطر ابتلا به نارسایی آئورت

داشتن دریچه آئورت دو لتی، سن بالا، ریتم غیر طبیعی قلب، آندوکاردیت باکتریایی

درمان نارسایی آئورت

اگر نارسایی آئورت خفیف باشد، پزشک ممکن است تغییر در شیوه زندگی را توصیه کند و قلب را تحت نظر داشته باشد. در صورت پیشرفت علائم، پزشک ممکن است داروهایی برای کنترل علائم مانند تورم و فشار خون بالا تجویز کند. با گذشت زمان، ممکن است نیاز به جراحی یا تعویض دریچه قلب باشد. اگر نشانه های شما شدید باشد، به خصوص اگر به طور ناگهانی بروز کنند، ممکن است بلافاصله به جراحی تعویض دریچه نیاز داشته باشید.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر متوجه نبض نامنظم ، احساس خستگی و ضعف، و یا علائم دیگر نارسایی قلبی شدید برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنید. علائم نارسایی قلبی عبارتند از: غش، سرگیجه، خستگی، ضعف، تنگی نفس، تورم پا و مچ پا و افزایش سرفه. وقوع ناگهانی علائم شدید نارسایی قلبی می تواند تهدید کننده زندگی باشد. اگر این اتفاق بیفتد، شما نیاز به تماس با پزشک خود دارید و یا بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

انتظار میرود در نارسایی آئورت

نارسایی آئورت می تواند سال ها با علائم کم و یا هیچ علامتی بجز سوفل قلبی که با گوشی پزشکی قابل شنیدن است، همراه باشد. درمرحله ی خاصی از بیماری، عضله قلب نمی تواند بیماری را تحمل و علائم نارسایی قلبی ایجاد می شود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید